poniedziałek, 21 Styczeń 2019, 10:34

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Szkolenie z carvingu, sztuka w gastronomii

Szkolenie z carvingu, sztuka w gastronomii

niedziela, 02 Luty 2014, 21:04 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, POWIAT

W dniach 5 – 6 luty br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” wezmą udział kursach z carvingu poziom podstawowy oraz średniozaawansowany.

W trakcie dwudniowego szkolenia uczniowie poznają historię carvingu, narzędzia stosowane do wycinania warzyw i owoców, sposoby doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem kursu będzie praktyczne wykorzystanie noża tajskiego oraz różnego rodzaju dłutek, które pozwolą wykonać następujące rzeźby: liście z cukinii, kalie z kopru włoskiego, różę z kalarepy, kwiat tajski w melonie, ptaszki miłości, szyszkę z marchwi, różę w arbuzie, róże z marchwi, papugę z rzodkwi, astry z buraczka, chryzantemy z kalarepy, dalie z kalarepy, kwiat tajski II stopnia w melonie, różę z cukinii. Kurs carvingu poprowadzą najlepsi w Polsce – Mistrz Polski w Carvingu Paweł Sztenderski oraz  Wicemistrz Polski w Carvingu Grzegorz Gniech.

Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii, obecnie najbardziej popularna w Tajlandii. Mieszkańcy tego kraju słyną z umiłowania piękna i bogatej ornamentacji, co przejawia się przede wszystkim w architekturze świątynnej i tradycyjnych strojach tancerek. Obecne w nich typowe tajskie motywy pojawiają się również często jako element rzeźb z dyni, melonów, ananasów, jabłek i papai. Produkty te można też drążyć w celu uzyskania oryginalnych mis  na sałatki, sosy, a nawet gorące potrawy. Z warzyw wycina się kwiaty i liście, niekiedy też małe zwierzątka, które zjada się na surowo lub po ugotowaniu. Najwięksi mistrzowie tworzą tradycyjne tajskie łódeczki oraz mitologicznych bohaterów, nie tylko z owoców i warzyw, ale również z masła czy ryżu.

Początkowo jadalne arcydzieła cieszyły oczy i podniebienia wyłącznie mieszkańców cesarskiego dworu. Złote czasy tej sztuki przypadają na XIX wiek. Po rewolucji w 1931 roku, jej popularność spadła, więc specyficznego rzemiosła zaczęto nauczać w tajskich szkołach, aby tradycja nie zaginęła. Obecnie naukę rzeźbienia w owocach i warzywach rozpoczynają dzieci w wieku 11 lat,      a jej kontynuacja ma miejsce w gimnazjach i szkołach średnich, jak również, fakultatywnie, na uniwersytetach.

Projekt „Lokata na jutro” skierowany jest do 180 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych      im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, którzy będą mogli skorzystać z dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, doradztwa zawodowego, stażów, a także profesjonalnych kursów Barmana I stopnia, Baristy I stopnia, Carvingu poziom podstawowy oraz średniozaawansowany. Należy dodać, iż w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt dydaktyczny, który posłuży szkołą przez kolejne lata.

Całkowita wartość projektu to 1 530 417,52 złotych, w tym 1 300 854,89 złotych dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałe 229 562,63 złotych to wkład własny niepieniężny Powiatu Kamieńskiego.

Tekst i zdjęcia: Marek Szymański

Szkolenie z carvingu, sztuka w gastronomii Reviewed by on . W dniach 5 - 6 luty br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinans W dniach 5 - 6 luty br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinans Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top