poniedziałek, 21 Styczeń 2019, 10:47

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Nauka carvingu

Nauka carvingu

środa, 12 Luty 2014, 08:00 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim od mistrzów uczyli się carvingu !!!

Po raz kolejny, dzięki pracownikom Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbył się dwudniowy kurs carvingu. Projekt „Lokata na jutro” realizowany przez Powiat Kamieński, współfinansowany jest przez UE w ramach EFS, Priorytet IX Rozwój wykształcenia     i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”.

W dniach 5-6 luty 2014 roku odbył się kurs carvingu poziom podstawowy i średniozaawansowany, który poprowadzili Mistrz Polski w Carvingu Paweł Sztenderski oraz Wicemistrz Polski w Carvingu Grzegorz Gniech. W warsztatach uczestniczyło 10 uczniów technikum żywienia, którzy w trakcie dwudniowego kursu uczyli się rzeźbić w owocach i warzywach min. arbuzach, melonach, marchewkach czy kalarepie. Wykonywali kompozycje kwiatowe. W carvingu nie ma barier, to co zostanie wyrzeźbione, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni – mówił pan Grzegorz. Jak nasi goście zaznaczyli w rozmowie, ich przygoda z carvingiem zaczęła się, gdy w Polsce było zaledwie 20 osób zajmujących się tą sztuką. W poprzednim roku w kursach uczestniczyło około 500 osób, a od stycznia już ponad 200. Drużyna  Carving – art podczas Olimpiady Międzynarodowej zajęła 3 miejsce na 54 kraje i 1500  uczestników. Carving w Polsce rozpowszechnił się około 2006 roku i jeszcze parę lat temu znany był przede wszystkim w branży gastronomicznej czy hotelarskiej, a teraz jest już coraz częściej spotykany. Zainteresowanie tą sztuką wykazują zarówno ludzie młodzi jak i osoby starsze. W najbliższym czasie pan Paweł i Grzegorz wyjeżdżają do Czech na konkurs jako jedyna drużyna z Polski. Trzymamy kciuki !

Podczas warsztatów instruktorzy carvingu udzielili krótkiego wywiadu:


Jakie narzędzia używane są do rzeźbienia ?

– W 90% stosujemy jeden  nożyk, ale jest wiele rodzajów, czasem nawet potrzebny jest młotek a nawet obcążki. A  reszta sprzętu, taka skrzyneczka, to jest coś co pomaga w niektórych momentach uzupełniać kompozycje kwiatowe. Jednak  podstawowym narzędziem jest nożyk syjamski.

A  kto wycina lepiej ? Panie czy panowie ?

– To nie ma znaczenia, zależy od przyłożenia i chęci.

Czy organizują panowie jakieś konkursy ?

–    Tak, organizujemy Mistrzostwa Polski Juniorów. Czyli dotyczące młodych talentów, niekoniecznie tych, którzy mają na początku fajne cięcia, ale przede wszystkim mają ciekawe pomysły. W tym momencie chodzi o to, żeby zaszczepić ich bakcylem carvingu.

Dziękuję za rozmowę i życzę wiele inspiracji w sztuce carvingowej.

Marek Szymański

Nauka carvingu Reviewed by on . Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim od mistrzów uczyli się carvingu !!! Po raz kolejny, dzięki pracownikom Wydziału Edukacji, Kultur Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim od mistrzów uczyli się carvingu !!! Po raz kolejny, dzięki pracownikom Wydziału Edukacji, Kultur Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top