niedziela, 16 Grudzień 2018, 11:43

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Obchody 5 marca w MHZK

Obchody 5 marca w MHZK

czwartek, 06 Marzec 2014, 10:41 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Tegoroczne obchody 69 rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, które przypadały w tę środę poprzedziło w naszym Muzeum spotkanie z pionierami Kamienia Pomorskiego oraz otwarcie nowej wystawy.

3 marca br., w gościnnych murach Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z pionierami Ziemi Kamieńskiej z udziałem władz miejskich i mieszkańców naszego miasta. Po krótkim wprowadzeniu historycznym w dzieje Kamienia w latach 1945-1950, ilustrowanym fotografiami z tamtych lat, nasi goście opowiedzieli o mieście, które zapamiętali oraz o trudnej tużpowojennej rzeczywistości ówczesnego Kamienia. Miłym akcentem poniedziałkowego spotkania był występ zespołu „Salvador Dali”, tworzonego przez muzyków Kamieńskiego Domu Kultury – Valeriiego Burianenkę i Volodymyra Derkacha, dedykowany pionierom.

Nazajutrz, 4 marca w siedzibie naszego Muzeum w Pałacu Biskupim, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorze Zachodnie w latach 1945-1950” przygotowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej i opracowanej przez dra Pawła Szulca, pracownika Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Szczecinie.

Ekspozycję tę tworzą plansze, na których przedstawiono proces kształtowania się społeczeństwa polskiego w naszym regionie w drugiej połowie lat czterdziestych minionego wieku Wystawa podejmuje m.in. tematykę zmian granic, zniszczeń wojennych, powrotu nasze ziemie Kościoła Katolickiego, aparatu bezpieczeństwa, tworzenia się polskiej administracji, szkolnictwa, kultury czy  problematykę pobytu na naszych terenach Armii Czerwonej. Wiele uwagi poświęcono tytułowym migracjom i przybyłym na nasze tereny polskim osadnikom, wspominając też o ludności autochtonicznej i wysiedlanych Niemcach jak również o Ukraińcach i Żydach, którzy zamieszkali po wojnie na Pomorzu.

Wystawa „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorze Zachodnie w latach 1945-1950” została symbolicznie otwarta przez Pana Bolesława Cieślika, pioniera Ziemi Kamieńskiej i honorowego prezesa kamieńskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Nasze Muzeum uzupełniło tę ekspozycję o wątek dotyczący naszego miasta. Protokół inauguracyjnego posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej, które odbyło się 30 września 1946 r. czy wykaz pracowników Zarządu Miejskiego z 1947 r., kierowanego przez burmistrza Edmunda Kabzę, to tylko niektóre z dokumentów znajdujących się w zbiorach międzyzdrojskiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie, których kopie możemy zobaczyć na naszej wystawie. Prezentowane są na niej także dokumenty i fotografie z okresu 1945-1950 jak również pamiątki Sybiraków, dla których po powrocie z tej „nieludzkiej ziemi”  Ziemia Kamieńska stała się domem. Na wystawie znalazł się też i proporzec I Kamieńskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu Pomorskim. Na uroczystym otwarciu o początkach kamieńskiego harcerstwa opowiadał Pan Jerzy Bogdanowicz, długoletni nauczyciel wychowania fizycznego w kamieńskich szkołach, który do niej należał. W tym miejscu dodać należy, iż Pan Bogdanowicz jest też autorem wspomnień spisanych dla naszego Muzeum, o których niebawem poinformujemy.

Otwarta we wtorek wystawa będzie prezentowana przez miesiąc w siedzibie MHZK w Pałacu Biskupim.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Obchody 5 marca w MHZK Reviewed by on . Tegoroczne obchody 69 rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, które przypadały w tę środę poprzedziło w naszym Muzeum spotkanie z pionierami Kamienia Pomorskiego o Tegoroczne obchody 69 rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, które przypadały w tę środę poprzedziło w naszym Muzeum spotkanie z pionierami Kamienia Pomorskiego o Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top