poniedziałek, 25 Marzec 2019, 13:01

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Międzyzdrojskie wspomnienia z BRITTĄ WUTTKE
Międzyzdrojskie wspomnienia z  BRITTĄ WUTTKE

Międzyzdrojskie wspomnienia z BRITTĄ WUTTKE

piątek, 25 Kwiecień 2014, 10:52 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

Zapraszamy na spotkanie z Brittą Wuttke, które odbędzie się 2 maja 2014 (piątek) o godz.17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.

 

„Britta Wuttke, urodzona w 1940 roku, jest dziś  legendarną postacią w Międzyzdrojach, a także znaczącą postacią dla tożsamości kulturowej Pomorza Zachodniego. Jej rodzina po wojnie pozostała w Międzyzdrojach. Britta dorastała więc w dwóch światach. W jej domu mówiono po niemiecku i kultywowano ojczyste tradycje, jednocześnie uczyła się  w polskiej szkole i ukończyła Pomorską Akademię Medyczną  w Szczecinie. Potem przez wiele lat praktykowała jako lekarka w Domu Dziecka w Lubiniu koło Międzyzdrojów. Pisać zaczęła też po polsku. (…)  Zawiłe losy Polaków i Niemców  Britta opisała w książce  „Homunculus z tryptyku”. Była to pierwsza po wojnie książka napisana po polsku i opowiadająca o losie Niemców, którzy nie wyjechali z Polski po 1945 roku. Wcześniej tematy te się przemilczało. W 1975 roku  w konkursie literackim Britta Wuttke otrzymała za nią drugą nagrodę. Książka zostaje wydana (20 tysięcy egzemplarzy) i zebrała bardzo pochlebne recenzje.”

Agata Bogiel, portalfilmowy.pl

 

Pierwszy film o Britcie Wuttke „Złodroże” powstał w 1998 r. w reżyserii Michała Kulika. Natomiast w październiku 2012 ukazał się drugi film „Sploty jednego warkocza” w reżyserii Pawła i Michała Kulików ze Szczecina.

W 2010 r. władze przyznały Jej tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”. Przyjazd Britty Wuttke związany jest z uroczystością odsłonięcia tablicy poświęconej doktorowi Alfredowi Trost, która odbędzie się 3 maja o godz. 15:00 przy siedzibie PTTK w Międzyzdrojach.

 

Bibliotekarze

Międzyzdrojskie wspomnienia z BRITTĄ WUTTKE Reviewed by on . Zapraszamy na spotkanie z Brittą Wuttke, które odbędzie się 2 maja 2014 (piątek) o godz.17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.   „Britta Wutt Zapraszamy na spotkanie z Brittą Wuttke, które odbędzie się 2 maja 2014 (piątek) o godz.17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.   „Britta Wutt Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top