niedziela, 24 Marzec 2019, 01:45

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Kobieta o kobietach

Kobieta o kobietach

sobota, 09 Sierpień 2014, 22:25 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

W 7 sierpnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak. Autorka mieszka w Barlinku, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w gimnazjum.

Małgosia Żytkowiak przybliżyła czytelnikom swoje książki i zachęcała do ich przeczytania. Pierwszą wydaną powieścią była „Tonia”. Jest to opowieść o kobiecie, która musiała dużo znieść w swoim życiu, jednak pomimo przeciwności losu podniosła się i wyszła na „prostą”. Tonia założyła sobie, że będzie w życiu szczęśliwa i udało jej się w końcu zrealizować swój cel. Pisarka podkreśliła, że takich kobiet jak Tonia jest wiele. Dzielnych i twardych, które dążą do celu.

Kolejną, bardzo osobistą książką są „Spotkania przy lustrze”, gdzie bohaterka musi poradzić sobie z nagłą i nieoczekiwaną śmiercią męża. Małgosia Żytkowiak podkreśliła, że jest to smutna, lecz pozytywnie kończąca się opowieść. Ukazuje zmaganie się człowieka z permanentną samotnością. Bohaterka, Łucja, popada szał po stracie męża. Jest smutna i wściekła za to, że ją zostawił w taki sposób. Przywołuje wspomnienia ze wspólnego życia.

W powieści „Kobiety z sąsiedztwa” przedstawione zostały portrety sześciu kobiet, które mieszkają w jednej kamienicy, ale w różnym czasie. Autorka po raz pierwszy umieściła akcję powieści w swoim rodzinnym Barlinku.

Bohaterkami wszystkich książek Małgosi Żytkowiak są kobiety. Autorka, jak sama zaznaczyła, nie stara się wejść w rolę mężczyzny, ponieważ nim nie jest i będzie jej trudno stworzyć autentyczną postać, emocje, których tak naprawdę nie czuje. Bohaterki, które poznajemy w powieściach Żytkowiak są tak prawdziwe, że nie sposób ich nie lubić i się z nimi nie utożsamiać. Nie udałoby się to autorce, gdyby nie fakt, że bardzo lubi ludzi, słucha i stara się zrozumieć ich problemy. Wnika dogłębnie w każdy szczegół ich życia opisując to z precyzyjną dokładnością. Mówi o sobie, że jest autorką, a nie pisarką.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autorka zapowiedziała chęć ponownego przyjazdu do międzyzdrojskiej biblioteki, tym razem ze swoimi wierszami, które jak wyznała przyjaciółka Małgosi, są rewelacyjne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Kobieta o kobietach Reviewed by on . W 7 sierpnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak. Autorka mieszka w Barlinku, gdzie pra W 7 sierpnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak. Autorka mieszka w Barlinku, gdzie pra Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top