wtorek, 19 Marzec 2019, 07:11

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Michał Rusinek w bibliotece w Międzyzdrojach

Michał Rusinek w bibliotece w Międzyzdrojach

piątek, 05 Wrzesień 2014, 21:29 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

4 i 5  września 2014 odbyły się dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej.
W czwartkowy wieczór do biblioteki w Międzyzdrojach przybyli dorośli czytelnicy.  Michał Rusinek opowiadał o swoim zainteresowaniu słowem i językiem. Tłumaczył książkę dla dzieci z języka angielskiego, w której pojawiały się dziecięce „przekleństwa”. Wtedy zrodził się pomysł napisania nietypowej książki dla najmłodszych o dziecięcych „przekleństwach”. Drugim tomem były przekręty językowe. Materiał na książki zebrał w zaledwie godzinę w jednym z programów telewizyjnych. Widzowie przesłali ogrom maili z przykładami, że zapchały się serwery w telewizji.  Książka Michała Rusinka „Wierszyki domowe” została Książką  Roku 2012 – otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej.
Nasz gość pisze teksy piosenek m.in. dla Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, pisał również limeryki o twórcach muzyki poważnej, które były czytane w radiu RMF Classic, jako zapowiedź danego utworu. Podczas wieczoru zeprezentował publiczności limeryki, lipieje, epitafia swojego autorstwa, jak również Wisławy Szymborskiej.
Czytelnicy  byli zainteresowani Jego wspomnieniami o Noblistce.  Opowiadał anegdoty z Nią związane. Pomimo że nie lubiła podróżować, robiła to dosyć często. Rusinek stwierdził, że jeździła „bardziej do ludzi niż do miejsc”. Nawet po otrzymaniu Nagrody Nobla w 1996 r. Wisława Szymborska nie zmieniła swojego podejścia do życia. Mówiła: „nie przestanę być osobą, nie stanę się osobistością”. Uznała tylko, że przyda się osoba, która pomoże jej w kontaktach m.in. z prasą, ze względu na większe zainteresowanie jej osobą. Wtedy nawiązała się współpraca między Wisławą Szymborską a Michałem Rusinkiem, który został jej sekretarzem.  Obecnie nasz gość prowadzi Fundację im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania w Międzyzdrojach przybliżył najbliższe przedsięwzięcia Fundacji.
W październiku 2014 roku zostanie wydany tomik poezji „Czarna piosenka” zawierający niepublikowane wiersze Noblistki powstałe 65 lat temu. Będą opublikowane również listy. Fundacja wspiera młodych poetów. Po raz drugi zostanie wręczona nagroda literacka im. Szymborskiej.
W piątkowy poranek zainteresował młodzież retoryką, jako sposobem, by przekonać kogoś do czegoś, bez użycia przemocy i przekupstwa. Dla Rusinka słowo odpowiednio użyte ma ogromną siłę przekonywania. Oczywiście trzeba pewne rzeczy wyeliminować, inne mocniej zaakcentować, liczy się sposób mówienia, tembr głosu, dobór odpowiedniego stylu i wiele innych elementów… Jednym słowem, retoryka, wykorzystywana obecnie w reklamie, public relations, polityce, jest w życiu bardzo przydatna.  Zapytany kogo ceni wśród polskich twórców literatury? Wymienił: Julię Hartwig, Dorotę Masłowską, Jacka Dehnela, Szczepana Twardocha i Adama Zagajewskiego. Uczniowie gimnazjum byli bardzo zainteresowani relacją Szymborska-Rusinek, pytali jaką osobą była Noblistka prywatnie? Michał Rusinek przedstawił poetkę jako osobę nieprzewidywalną, serdeczną z dużym poczuciem humoru. Ludzi, którzy ją otaczali, „prywatyzowała” – traktowała jak najlepszych znajomych.

Bibliotekarze

Michał Rusinek w bibliotece w Międzyzdrojach Reviewed by on . 4 i 5  września 2014 odbyły się dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W czwartkowy wieczór do biblioteki w Międzyzdrojach 4 i 5  września 2014 odbyły się dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W czwartkowy wieczór do biblioteki w Międzyzdrojach Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top