czwartek, 25 Kwiecień 2019, 12:22

Strona główna » WYDARZENIA » kultura i sztuka » Wernisaż wystawy Marcina Zaborowskiego

Wernisaż wystawy Marcina Zaborowskiego

niedziela, 07 Wrzesień 2014, 15:24 Kategoria: kultura i sztuka, REGION, społeczeństwo

W piątek w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Zaborowskiego zatytułowanej „Rohingowie. Uchodźcy” – część pierwsza „Niezarejestrowani”, zorganizowanej wspólnie z Kamieńskim Domem Kultury.

Wyjątkowym gościem piątkowego spotkania był autor prezentowanych zdjęć Marcin Zaborowski, który niezwykle interesująco przybliżył tematykę ekspozycji i opowiedział o jej powstaniu. Marcin Zaborowski jest z pewnością osobą znaną przez szereg mieszkańców Kamienia Pomorskiego, które jest jego miastem rodzinnym. Obecnie mieszka w Szczecinie. Od kilku lat zajmuje się fotografią dokumentalną. W 2009 r. rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę z magazynem „National Geographic Polska”, w którym publikowane są jego zdjęcia. W 2010 r. w Indiach fotografował Dalajlamę XIV. Jest laureatem tegorocznej edycji konkursu „Grand Press Photo”. Obecnie pracuje nad kolejnymi częściami projektu o uchodźcach Rohinga.

Otwarta w piątek wystawa stanowi debiut dokumentalny autora. Jest pierwszą częścią długoterminowego projektu fotograficznego „Rohingowie. Uchodźcy”, który stawia sobie za cel zainteresowanie opinii publicznej losem tytułowych Rohingów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej północno-zachodnią Birmę i prześladowanej przez buddyjską większość, a zwłaszcza przez rządzącą tym krajem juntę wojskową. Szukając schronienia Rohingowie uciekają do sąsiedniego Bangladeszu trafiając do obozów dla uchodźców. Wielu z nich, tzw. niezarejestrowanych, bez statutu uchodźcy, mieszka w nielegalnych obozach w regionie Cox Bazar.

W październiku 2013 r. Marcin Zaborowski oraz korespondent Polskiej Agencji Prasowej Paweł Skawiński wyruszyli do Bangladeszu, gdzie udało im się przedostać do obozów dla uchodźców, oficjalnego jak i nielegalnego, w których przeprowadzili około 40 wywiadów z ich mieszkańcami. Prezentowana wystawa, na którą składają się 42 zdjęcia, stanowi zapis fotograficzny pobytu w tych obozach.

Premiera otwartej wczoraj w MHZK nowej ekspozycji odbyła się 9 maja br. w Galerii Orient w Szczecinie. Później wystawa trafiła do Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, by od 3 września prezentowaną być w Kamieniu Pomorskim. Można ją zobaczyć w siedzibie naszego Muzeum, w Pałacu Biskupim, do 24 września.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/Kamieński Dom Kultury

Wernisaż wystawy Marcina Zaborowskiego Reviewed by on . W piątek w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Zaborowskiego zatytułowanej „Rohingowie. Uchodźcy” - część pierws W piątek w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Zaborowskiego zatytułowanej „Rohingowie. Uchodźcy” - część pierws Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top