czwartek, 25 Kwiecień 2019, 12:45

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Dziwnów » W imię przyjaźni

W imię przyjaźni

czwartek, 11 Wrzesień 2014, 07:44 Kategoria: Gmina Dziwnów, kultura i sztuka

W ramach przyjaźni polsko-niemieckiej od lat Gimnazjum Publiczne „Pomerania” w Dziwnowie organizuje wymianę młodzieży, między szkołą w Dziwnowie, a szkołą w Werneuchen. Jesteśmy otwarci na poznawanie odmienności kulturowych i zacieśnianie stosunków pomiędzy niegdyś zwaśnionymi krajami.

Dziś jednak przyjaźń nabrała innego, bardziej wymiernego znaczenia. W myśl przysłowia, które mówi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, nasza szkoła przyjęła młodzież z Ukrainy, a konkretnie z miasta Sumy. Położone jest ono przy granicy z Rosją, niedaleko miejscowości Donieck, w której obecnie toczą się zaciekłe walki między Armią Ukraińską, a separatystami prorosyjskimi. I mimo, iż świat ciągle nie nazywa sytuacji na Ukrainie wojną, to czymże jest sytuacja, w której giną ludzie, a ci którzy chcą przeżyć muszą uciekać? Nasi goście co prawda na ten moment są bezpieczni, ale stres, w którym żyją w ostatnich miesiącach powoduje, że zazdroszczą nam- Polakom wolności, pokoju i poczucia bezpieczeństwa, zatem podstawowych wartości niezbędnych do normalnego funkcjonowania.

Inicjatywa zaproszenia 40 uczniów z ukraińskiej miejscowości Sumy należy do prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego, który zaproponował, aby młodzież spędziła wakacje nad Morzem Bałtyckim, w Ośrodku Wypoczynkowym Urzędu Miejskiego w Gorzowie, mieszczącym się w naszym, pięknym i przyjaznym Dziwnowie.

Wyrażając chęć przyjęcia w GP „Pomerania” ukraińskiej młodzieży, wszyscy wyraziliśmy solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Mamy nadzieję, że wsparcie Polaków pomoże młodym ludziom przetrwać trudny okres, by doczekać czasu, gdy ich ojczyzna będzie znowu wolna i niepodległa.

„Płoną ogniska w świecie
Czy wszyscy to już wiecie?
Że nowa miłość zmieni
Stare oblicze Ziemi.
Czuwajcie! …
Od siebie się zaczyna …
Ta droga jest jedyna”.

autor   Komendantka Chorągwi Lubelskiej Maria Daszkiewiczowa

 

 

Renata Kronenberg- opiekun Samorządu Uczniowskiego „Pomerania” w Dziwnowie

W imię przyjaźni Reviewed by on . W ramach przyjaźni polsko-niemieckiej od lat Gimnazjum Publiczne „Pomerania” w Dziwnowie organizuje wymianę młodzieży, między szkołą w Dziwnowie, a szkołą w Wer W ramach przyjaźni polsko-niemieckiej od lat Gimnazjum Publiczne „Pomerania” w Dziwnowie organizuje wymianę młodzieży, między szkołą w Dziwnowie, a szkołą w Wer Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top