wtorek, 19 Marzec 2019, 07:20

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » O literaturze erotycznej z Kazimierą Szczuką

O literaturze erotycznej z Kazimierą Szczuką

piątek, 12 Wrzesień 2014, 07:47 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 10 września 2014 odbyło się spotkanie w ramach Kongresu Kobiet. Debata między gośćmi a czytelnikami nosiła nazwę: Eros, Matka Polka i Różowe Lalki, czyli „Nocne czytanki” z Kazimierą Szczuką.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia krótkich biogramów gości przez Dyrektora MBP – Andżelikę Gałecką oraz bibliotekarza – Szymona Głoda. Udział w dyskusji wzięli: Kazimiera Szczuka jest historyczką i krytyczką literatury oraz autorką książek takich jak: „Kopciuszek, Frankenstein i inne”, „Milczenie owieczek”. Agnieszka Gruszczyńska prowadzi szkolenia w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz koordynuje sieć nauczycieli na rzecz równości. Z wykształcenia jest polonistką i zajmuje się literaturą współczesną i feminizmem. Anita Kucharska-Dziedzic feministka, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze. Współorganizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Lubuskiem. Piotr Lachowicz pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Maciej Duda jest doktorem nauk humanistycznych, ekspertem do spraw gender mainstreaming. Prowadzi warsztaty z zakresu zarządzania różnorodnością, antymobbingu oraz szkolenia z zakresu zasady równości szans kobiet i mężczyzn.

Goście rozpoczęli debatę na temat literatury erotycznej na rynku masowym. Na przykładzie książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James’a rozpatrywali czy literatura polska pójdzie w tym kierunku uzewnętrznienia kobiecych pragnień? Był to przegląd intymnych doznań kobiet w powieściach począwszy od prozy Żeromskiego, Prusa, Orzeszkowej, Sienkiewicza po literaturę współczesną. Bohaterowie literatury erotycznej są piękni, „wykreowani na mit urody”, co jest sprzeczne z dzisiejszymi realiami. Poruszyli temat stereotypowego myślenia o kobiecych pragnieniach i fantazjach. Utrwaliło się, że kobieta ma tylko duszę i nic poza tym. Świat jest przesycony erotyzmem i to zabija możliwość opowiedzenia o potrzebach i emocjach kobiety. Podczas debaty poruszano również kwestie aborcji oraz ciąży nieletnich dziewcząt. Przełamywanie tabu w tych sprawach jest bardzo ważne, aby nie traktować kobiet przedmiotowo. Goście polecali książki orędowniczki nowej fali feminizmu, Naomi Wolf, jako nowatorskie, postępowe i prowokujące do dyskusji. Kazimiera Szczuka w trakcie spotkania zachęcała do przeczytania swojej najnowszej książki, która niebawem ukaże się na rynku. Będzie to druga część rozmów z prof. Marią Janion.

Uczestnicy Kongresu przypłynęli na jachtach do mariny w Wapnicy, skąd w piątek popłyną dalej do Świnoujścia, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie cyklu NAWIGRACJE tym razem dot. wolności.

Bibliotekarze

O literaturze erotycznej z Kazimierą Szczuką Reviewed by on . W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 10 września 2014 odbyło się spotkanie w ramach Kongresu Kobiet. Debata między gośćmi a czytelnikami nosiła na W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 10 września 2014 odbyło się spotkanie w ramach Kongresu Kobiet. Debata między gośćmi a czytelnikami nosiła na Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top