wtorek, 19 Marzec 2019, 06:56

Strona główna » WYDARZENIA » historia » O historii kamieńskiego żeglarstwa w MHZK

O historii kamieńskiego żeglarstwa w MHZK

poniedziałek, 15 Wrzesień 2014, 18:28 Kategoria: historia, REGION, sport

Wczoraj, w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom kamieńskiego żeglarstwa. Po jego rozpoczęciu Pan Adam Kordal, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego i dawny działacz żeglarski, dokonał oficjalnego przekazania, na ręce obecnego na spotkaniu Burmistrza Kamienia Pomorskiego Bronisława Karpińskiego, bezcennej „Księgi Pamiątkowej Klubu Żeglarskiego Gryf” za lata 1945-1953, która w ostatnim czasie trafiła do naszych zbiorów i o której szerzej napiszemy w osobnym tekście.

Miłą niespodzianką wczorajszego spotkania był dar Jacht Klubu Kamień Pomorski dla MHZK. Prezes JKKP Marek Świderski przekazał naszemu Muzeum statuetkę oraz medale (złoty, srebrny i brązowy) przyznawane podczas niedawnych Mistrzostw Europy w klasie Słonka.

Podczas spotkania zaprezentowano podarowaną przez Pana Kordala „Kronikę” przybliżając pionierskie powojenne lata żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim. Swymi wspomnieniami o kamieńskim żeglarstwie podzielili się związani z nim Panowie – Jerzy Bogdanowicz (harcerz Pierwszej Kamieńskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, mającej charakter drużyny wodnej szkolonej przez twórcę kamieńskiego harcerstwa Stefana Kuszyńskiego, a później długoletni sekretarz Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Opty”, w ramach którego działała sekcja żeglarska) oraz Adam Kordal (związany z żeglarstwem od 1957 r., kiedy to rozpoczął treningi pod opieką instruktora Janusza Lefika, kierownik Pracowni Żeglarskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Kamieniu Pomorskim, przez długie lata związany z MKS „Opty”, w którym był wicekomandorem) przypominając ważne dla kamieńskiego wodniactwa postaci m.in. – Leona Tomasza Grzywaczewskiego i Stefana Kuszyńskiego (pionierów powojennego żeglarstwa), Janusza Lefika (instruktora żeglarstwa w kamieńskich klubach, inicjatora „Regat Piastowskich” i długoletniego dyrektora Powiatowego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku, a następnie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim) oraz Bogdana Markowicza (twórcy kamieńskiego wioślarstwa).

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

O historii kamieńskiego żeglarstwa w MHZK Reviewed by on . Wczoraj, w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom kamieńskiego ż Wczoraj, w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom kamieńskiego ż Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top