wtorek, 19 Marzec 2019, 06:53

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Sobotnie spotkanie w MHZK

Sobotnie spotkanie w MHZK

niedziela, 28 Wrzesień 2014, 21:44 Kategoria: historia, REGION

Wczoraj w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom dworów i pałaców Ziemi Kamieńskiej, które zakończyło tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w MHZK. W jego trakcie zaprezentowane zostały pałace Flemmingów w Benicach i w Śniatowie, od lat 60. XX w. służące celom oświatowym (Benice) i opieki społecznej (Śniatowo) oraz dwory w Borzysławiu, Giżkowie, Miłachowie, Rarwinie, Strzeżewku i Żółcinie stanowiące dziś często własność prywatną i wykorzystywane jako mieszkania.

Od wielu lat wszystkie te obiekty znajdują się pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a pałac w Benicach oraz dwory w Strzeżewku, Miłachowie i Rarwinie umieszczone zostały w rejestrze zabytków. W tym miejscu wspomnieć należy, iż w drugiej połowie lat 70. i pierwszej 80. ubiegłego wieku wpisane zostały do niego również parki dworskie przyległe do wszystkich wymienionych wyżej budynków.

Obecnie obiekty te znajdują się w różnym stanie. Na terenie gminy Kamień Pomorski los najgorzej obszedł się z XIX-wieczną rezydencją Puttkamerów we Wrzosowie dziś już całkowicie zrujnowaną. Podobny los spotkał również ryglowy dwór rodu Köllerów z 1777 r., położony w Dobropolu, na terenie gminy Wolin, który został wpisany do rejestru zabytków już w 1957 r.

Obecnie na naszych oczach popada w ruinę XVIII-wieczny pałac rodziny von Elbe w Margowie, w gminie Świerzno. O ile dla zabytkowych obiektów we Wrzosowie i Dobropolu, z uwagi na stopień ich zniszczenia, nie ma już ratunku o tyle mieć pozostaje nadzieję, iż pałac w Margowie nie podzieli ich losu.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Sobotnie spotkanie w MHZK Reviewed by on . Wczoraj w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom dworów i pałaców Ziemi Kamieńskiej, które zakończyło tegoroczne obchody Euro Wczoraj w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom dworów i pałaców Ziemi Kamieńskiej, które zakończyło tegoroczne obchody Euro Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top