sobota, 20 Październik 2018, 10:27

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Sędzia Anna Maria Wesołowska

Sędzia Anna Maria Wesołowska

piątek, 03 Październik 2014, 08:10 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

30 września i 1 października 2014 odbyły się 3 spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Nasz gość zaproszony przez Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojach przeprowadził warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, Straży Miejskiej, członków zespołu interdyscyplinarnego… Wieczorem Pani sędzia spotkała się z rodzicami i czytelnikami, gdyż promowała swoją najnowszą publikację, poradnik prawny „Bezpieczeństwo młodzieży” Następnego dnia odbyło się spotkanie z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach.

Sędzia Anna Maria Wesołowska wielokrotnie orzekała w sprawach najcięższych przestępstw i skazywała na karę 25 lat pozbawienia wolności, niestety, również młodych ludzi. Bezpieczeństwo, dobro dzieci i młodzieży są dla niej priorytetem, gdyż pełni funkcję Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka.

Wprowadziła w Polsce przyjazny pokój przesłuchań, wcześniej nazywany niebieskim. Podkreśliła, że dzieci do 15 roku życia mogą być przesłuchiwane wyłącznie przez sędziego i w obecności biegłego psychologa. Całe przesłuchanie jest wtedy nagrywane.

Mimo, że „oberwało” jej się od środowiska sędziowskiego, za udział w telewizyjnym programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, to dzisiaj tego nie żałuje. Dzieci wielokrotnie mówiły, że słuchają jej, gdyż jest „panią z telewizji”. Jeździ do szkół i prowadzi lekcje prawne. Chce by młodzież uczestniczyła w rozprawach sądowych. Jednym słowem – nasz gość walczy o edukację prawną w każdej szkole. Kilkakrotnie podkreślała, że bez edukacji prawnej nie da się funkcjonować. Młodym ludziom zaciera się granica między żartem a wykroczeniem, między wygłupem a przestępstwem. Udowodniła to w swoich felietonach, które odzwierciedlają sprawy sądowe nieletnich.

Proponowała wprowadzenie w placówkach oświatowych kącików prawnych i skrzynek „korczakowskich”. W takich miejscach dzieci anonimowo mogłyby pisać co uważają np. za przemoc psychiczną, a jest nią chociażby porównywanie do innych rówieśników. Natomiast rodzice daliby znać w ten sposób czego oczekują od swoich pociech. W ten sposób łatwiej jest zwrócić uwagę na swoje postępowanie oraz sprowokować dialog.

Podczas spotkania z międzyzdrojską młodzieżą sędzia zapytała, kto chciałby w przyszłości studiować prawo. Zgłosiła się jedna gimnazjalistka. Anna Maria Wesołowska zaprosiła ją na scenę i pozwoliła przymierzyć swoją prywatną togę z fioletowym kołnierzykiem. Przyniosła również łańcuch sędziowski, który wyłącznie sędzia może zakładać na sali rozpraw.

Na spotkaniach przytaczała wiele spraw nieletnich ze swojej sali sądowej. Na zebranych duże wrażenie zrobiła sprawa „Chłopca z różą”, samobójstwa Ani z Gdańska… Poruszała tematy groomingu, wczesnej inicjacji seksualnej, cyberprzemocy. Obaliła mit „rodziny patologicznej”. Wytłumaczyła znaczenie poręczenia społecznego, ucznia zdemoralizowanego…

Zaskoczeniem dla wszystkich jest fakt, że rodzicom mogą zostać ograniczone prawa rodzicielskie, jeśli dziecko nie pomaga w gospodarstwie domowym. Zwróciła się do rodziców słowami „dziecko bez zasad i obowiązków to dziecko nieszczęśliwe”. Podkreślała jak ważna jest rozmowa z dziećmi, słuchanie jakie mają potrzeby emocjonalne, a nie tylko materialne. Obecnie walczy o powstanie programu telewizyjnego o mediacjach, jako sposobie na rozwiązywanie wszelkich sporów bez udziału organów ścigania.

Spotkania zostały sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Dziękujemy Międzynarodowemu Domu Kultury w Międzyzdrojach za udostępnienie sali na wykład dla Gimnazjalistów.

Podczas spotkania z młodzieżą Pani Sędzia zachęcała do przeczytania swojego poradnika prawnego, jako przestrogi oraz świetnej „lekcji życia”.

Bibliotekarze

Sędzia Anna Maria Wesołowska Reviewed by on . 30 września i 1 października 2014 odbyły się 3 spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Nasz gość zaproszony przez Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojac 30 września i 1 października 2014 odbyły się 3 spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Nasz gość zaproszony przez Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojac Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top