sobota, 20 Październik 2018, 10:28

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Tajemnice Ziemi Pomorskiej

Tajemnice Ziemi Pomorskiej

sobota, 08 Listopad 2014, 16:18 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

6 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski, na który zostali zaproszeni Małgorzata i Tomasz Dudowie, Michał Rembas oraz Tomasz Wieczorek.

Na początku prelekcję na temat „Kanonu krajoznawczego województwa zachodniopomorskiego” przedstawił Tomasz Duda. Wraz ze swoją małżonką są przewodnikami turystycznymi. Tomasz wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim w Katedrze Turystyki, natomiast Małgorzata jest filologiem polskim i redaktorem.

Wspólnie z innymi pasjonatami, przewodnikami turystycznymi oraz krajoznawcami stworzyli publikację dotyczącą atrakcyjnych miejsc w województwie zachodniopomorskim. Ich dzieło jest czwartym z serii kanonów wojewódzkich w Polsce powstałe pod egidą PTTK.

Kanon przybliża czytelnikowi region Pomorza Zachodniego. Autorzy opisują 229 niezwykłych, często unikatowych w skali kraju obiektów – zabytkowych, historycznych budowli, zespołów architektonicznych (dawnych oraz współczesnych), jak również obiektów przyrodniczych. Autorzy tego kanonu krajoznawczego jako pierwsi wprowadzili do niego spis bibliograficzny. Dodali również notki biograficzne postaci związanych z regionem, ciekawostki oraz wybrane legendy, np. o goleniowskich dzwonach, o lipie „Annie” czy o Raku.

Prace na kanonem krajoznawczym wspierał Pan Włodzimierz Łęcki, związany z działalnością turystyczną i autor książek krajoznawczych.

Następnie Tomasz Wieczorek opowiedział o powstaniu książki „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”, nad którym pracował m.in. z Michałem Rembasem. Tomasz jest kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

„Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego” opracowana w latach 1610-1618 przez uczonego i badacza Eilharda Lubinusa na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II stała się inspiracją do stworzenia przewodnika „Śladami Lubinusa….”. Publikacja zawiera dziewięć nowych tras turystycznych, które wiodą przez czterdzieści dziewięć miejscowości Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego, uwiecznionych w formie widoków na bordiurze mapy. Popularyzujący polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe regionu przewodnik skierowany jest do tych wszystkich, którzy pragną odwiedzić miejsca stosunkowo mało uczęszczane, ale ze względu na walory krajoznawcze warte poznania.”1

Mapę tras turystycznych wraz z opisami oraz mapę Lubinusa można znaleźć na stronie internetowej www.lubinus.pl. Przewodnik sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG IVA (Fundusz Małych Projektów). Pomysłodawcami koncepcji przewodnika i koordynatorami projektu są Karolina Sławińska i Tomasz Wieczorek, autorem tekstu jest Michał Rembas, natomiast za zdjęcia i opracowanie graficzne odpowiada Marek Kowalczyk.

Na zakończenie Michał Rembas przedstawił miejscowości, które zostały uwiecznione na mapie Lubinusa. Michał jest przewodnikiem, historykiem, dziennikarzem. Biblioteka w Międzyzdrojach gościła Rembasa już po raz trzeci. Autor zapowiedział, że w 2015 roku przyjedzie do nas ze swoją kolejną publikacją, która ukaże się już za miesiąc.

Na spotkanie zorganizowane przez Klub Przewodników PTTK „Na wyspach”, bibliotekę w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki przybyli przewodnicy turystyczni oraz mieszkańcy Międzyzdrojów i okolic. Na koniec można było zakupić m.in. „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego” oraz otrzymać bezpłatny egzemplarz „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”.

Bibliotekarze przekażą szkołą w Gminie Międzyzdroje po jednym egzemplarzu „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły” wraz z dedykacjami autorów.

Bibliotekarze

Tajemnice Ziemi Pomorskiej Reviewed by on . 6 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski, na który zostali zaproszeni Małgorzata i Tomasz Dudowie, Michał Remba 6 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski, na który zostali zaproszeni Małgorzata i Tomasz Dudowie, Michał Remba Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top