wtorek, 19 Marzec 2019, 06:50

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Jak usidlić wyobraźnię?

Jak usidlić wyobraźnię?

piątek, 21 Listopad 2014, 20:26 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

20 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką Agnieszką Żelewską i pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Na warsztaty plastyczno-literackie zostały zaproszone dzieci z klas I, II i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Dzieci doskonale wiedziały czym zajmuje się pisarz i ilustrator oraz czym jest wydawnictwo.

Autorki postanowiły sprawdzić, jaką wyobraźnie mają dzieci i pytały czym może być kawałek sznurka. Uczniowie porównywali sznurek do skakanki, hamaku, zabawki dla kota czy sztucznych włosów. Okazało się, że sznurek może być również bohaterem literackim, jak we wspólnej książce naszych gości „Sznurkowa historia”. Panie zaprezentowały całą galerię swoich bohaterów literackich. Dzieci dowiedziały się, że postacią z książki może być człowiek, zwierzę, smok, wróżka, rusałka, ale i rynna, poduszka…

Roksana Jędrzejewska-Wróbel wytłumaczyła dzieciom, że pomysł na książkę najpierw powstaje w głowie. Pisarz używa wszystkich swoich zmysłów i czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Jak określiła pisarka „ziarenko pomysłu” najpierw kiełkuje w głowie, a dopiero później pomysł zostaje przeniesiony na papier.

Przy powstawaniu książki prócz autora bardzo ważny jest również ilustrator. To on musi wykazać się dużą znajomością tekstu powieści, do której robi ilustracje, a także talentem plastycznym i wyobraźnią. Ilustrator może stworzyć takiego bohatera, jakiego sobie tylko wymarzy. Agnieszka Żelewska na przykładzie bohatera książki „Gębolud” zaprezentowała w jaki sposób powstają postacie. Ilustracje mogą być wykonane za pomocą kredek, ołówka, mazaków, plasteliny, techniką kolażu – za pomocą kawałków materiałów, gazet itp.

Kolejnym punktem spotkania były zabawy plastyczne, podczas których uczniowie mieli za zadanie stworzyć wymyślonego bohatera do wylosowanych słów, np. szczura, grubego, nieśmiałego, anioła, nietoperza itp. Dzieci wykorzystywały do swoich prac kredki, wycinanki, guziki, kolorowe długopisy. Efekty tej zabawy będzie można podziwiać za tydzień w holu biblioteki.

Na zakończenie zajęć uczniowie zaprosili ilustratorkę i pisarkę do pamiątkowego zdjęcia. Na naszych gości i uczniów czekał słodki tort z wizerunkiem okładek książek Agnieszki Żelewskiej i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Oczywiście nie mogło zabraknąć wpisywania dedykacji i składania autografów do zakupionych przez dzieci książek.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.

 

 

Jak usidlić wyobraźnię? Reviewed by on . 20 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką Agnieszką Żelewską i pisarką Roksaną Jędrz 20 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką Agnieszką Żelewską i pisarką Roksaną Jędrz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top