wtorek, 19 Marzec 2019, 15:59

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Warsztaty Fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury (Ferie z Kadekiem)

Warsztaty Fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury (Ferie z Kadekiem)

czwartek, 05 Luty 2015, 22:09 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Podczas tegorocznych ferii zimowych jedną z atrakcji przygotowanych dla kamieńskiej młodzieży były warsztaty fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury. Celem zajęć było wyposażenie dzieci w kompetencje, dzięki którym będą w stanie w świadomy sposób posługiwać się medium jakim jest fotografia. Robienie zdjęć, chociażby przy użyciu telefonów komórkowych, wydaje się być wśród młodych ludzi czynnością powszechną, lecz przeważnie ma ona charakter spontaniczny i nie jest podparta wiedzą, która umożliwiłaby kontrolowanie procesu oraz jego rezultatów. Nie powinno to zaskakiwać – fotografia nie jest wszak przedmiotem standardowo uczonym w szkołach, chociaż tak samo jak np. język polski, jest formą komunikacji i artystycznej ekspresji. Warsztaty i zajęcia tego typu mają za zadanie wypełnić tę lukę edukacyjną i sprawić, by młodzi ludzie opanowali proces i z płynnością umieli władać „językiem fotografii”.

Uczestnicy zajęć mogli zaznajomić się z historią fotografii oraz zdobyć mnóstwo informacji dotyczących technologicznych aspektów tego jak powstawały zdjęcia dawniej i dziś. Przybierało to wielokrotnie formę praktycznych eksperymentów, podczas których młodzi adepci sztuki fotograficznej mieli okazję między innymi wykonać fotografię otworkową (bez użycia obiektywu), stworzyć prowizoryczną camerę obscurę i znaleźć się w środku „gigantycznego aparatu” w jaki zmieniła się scena sali widowiskowej KDK lub spróbować swoich sił w „malowaniu światłem” przy pomocy tabletu graficznego.

Kiedy uczestnicy poznali już konstrukcję aparatu oraz nauczyli się kontrolować wszystkie parametry ekspozycji, wzięli udział w wykładzie dotyczącym kompozycji – dowiedzieli się jak za pomocą linii, kształtów, balansu, temperatury kolorów i ostrości tworzyć interesujące aranżacje fotografowanych obiektów oraz iluzję przestrzeni. Dowiedzieli się również jak poprzez modyfikację oświetlenia wpływać na nastrój fotografii. Po części teoretycznej uczestnicy zostali wyposażeni w sprzęt fotograficzny oraz rekwizyty i wykonali cykl fotografii według określonych specyfikacji. Podczas warsztatów uczestnicy mieli też okazję wykazać się kreatywnością i zrealizować własne pomysły pod okiem instruktora.

W trakcie ostatniego spotkania uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowali studyjną sesję zdjęciową na zadany temat i stworzyli cykl zdjęć o baśniowej atmosferze. Za inspiracje posłużył cykl fotografii „Wróżki z Cottingley”. Uczniowie samodzielnie przygotowali charakteryzację oraz wykonali fotografie, które miały duchem imitować artystyczne zdjęcia z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Zadanie miało na celu zmobilizować ich do praktycznego i kompleksowego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

Zajęcia spotkały się ze sporym zainteresowaniem, natomiast uczestnicy wykazali wysoki stopień zaangażowania i chętnie uczęszczali na kolejne spotkania. W związku z pytaniami o kolejne tego typu wydarzenia i o ewentualną możliwość spotkań również poza feriami Kamieński Dom Kultury postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i rodziców i włączyć zajęcia fotograficzne do stałej oferty. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z biurem KDK (663 980 133) lub z prowadzącym (507 859 491).

Źródło: Kamieński Dom Kultury

Warsztaty Fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury (Ferie z Kadekiem) Reviewed by on . Podczas tegorocznych ferii zimowych jedną z atrakcji przygotowanych dla kamieńskiej młodzieży były warsztaty fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury. Celem zaję Podczas tegorocznych ferii zimowych jedną z atrakcji przygotowanych dla kamieńskiej młodzieży były warsztaty fotograficzne Kamieńskiego Domu Kultury. Celem zaję Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top