wtorek, 28 czerwiec 2022, 10:57

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dzień Sybiraka w Kamieniu Pomorskim

Dzień Sybiraka w Kamieniu Pomorskim

niedziela, 21 września 2014, 19:30 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

W niedzielę 21 września br. odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Sybiraka. Po mszy zostały złożenie wiązanki kwiatów przy tablicy „Tym, którzy nie wrócili z Sybirskiej Golgoty”, znajdującej się w prawej nawie katedry.

Dzień 17 września, w którym Armia Czerwona wkroczyła w 1939 roku na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, obchodzony jest jako Dzień Sybiraka. Kilka miesięcy po rozpoczęciu okupacji sowieckiej – 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana „przesiedleniem”. Objęła ponad 220 tys. ludzi – urzędników państwowych, działaczy samorządowych, leśników, a także właścicieli ziemskich i osadników wojskowych z rodzinami. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. Ocenia się, że podczas czterech wielkich deportacji, które trwały do czerwca 1941 r., na nieludzką ziemię Sowieci zesłali łącznie od 1,5 do 2 milionów Polaków.

Dział promocji

Dzień Sybiraka w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W niedzielę 21 września br. odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Sybiraka. Po mszy zostały złożenie wiązanki kwiatów przy tablicy „Tym, którzy nie wró W niedzielę 21 września br. odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Sybiraka. Po mszy zostały złożenie wiązanki kwiatów przy tablicy „Tym, którzy nie wró Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top