niedziela, 4 czerwiec 2023, 07:12

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na kamieńskim Cmentarzu Wojennym

Uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na kamieńskim Cmentarzu Wojennym

sobota, 02 września 2017, 13:51 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

78 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lata większość naszego świata. Nikt wówczas nie przypuszczał, że wojna będzie tak straszna, tak ogromna w swych rozmiarach, i zbierze wielkie, śmiertelne żniwo, bowiem jak ocenia się, podczas jej trwania zginęło ponad 72 mln ludzi, z czego 47 mln to cywile. Polskie straty, to blisko 6 mln osób, żołnierzy i cywilów, którzy stracili wówczas życie.

Blisko sześcioletnie zmagania z faszyzmem, pozbawiły życia dziesiątków milionów niewinnych ludzi, żołnierzy broniących swojej Ojczyzny, a wielu straciło swe życie w dosłownie, kwiecie wieku. Polski Wrzesień, a zarazem Dzień Weterana, który został ustanowiony przez Sejm RP w roku 1997, został upamiętniony w Kamieniu Pomorskim po raz trzeci z rzędu uroczystą polową mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii św. Ottona ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, w obecności licznych pocztów sztandarowych służb mundurowych, kombatantów RP i Związku Sybiraków, komandosów z byłego 1 Batalionu Szturmowego niegdyś stacjonującego w Dziwnowie.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek naszego województwa, Jarosław Rzepa, który w swoim słowie podkreślił wagę i znaczenie historyczne tej daty. W pierwszo – wrześniowych obchodach udział wzięli również: wice starosta – Marek Matras, wice burmistrz kamieńskiej gminy – Leszek Szefliński, a także burmistrz Gminy Golczewo – Andrzej Danieluk, a nadto zaledwie kilkoro radnych, nie tylko z Gminy Kamień Pomorski oraz naprawdę wielu czujących patriotyczne poczucie obowiązku (starszej daty) mieszkańców kamieńskiej gminy.

Uroczystości odbywały się na Cmentarzu Wojennym, gdzie pod Pomnikiem Zwycięstwa w obecności kompanii honorowej z Garnizonu Dziwnów odbył się Apel Poległych, a wcześniej wysłuchano okolicznościowych, a zarazem interesujących i pouczających przemówień wice marszałka naszego województwa, wice starosty powiatu kamieńskiego oraz przewodniczącego Związku Kombatantów RP.

Następnie liczne delegacje w skupieniu i zadumie złożyły wiązanki kwiatów pod wojskowym pomnikiem. W uroczystości udział wzięła wspomniana kompania honorowa z dziwnowskiego 8 Batalionu Kołobrzeskiego, która wystrzeliła trzy salwy honorowe.

W kolejnej części pierwszo – wrześniowych uroczystości rocznicowych upamiętniających wybuch II wojny światowej, odbyło się spotkanie kombatantów z władzami oraz zaproszonymi gośćmi. W tej ostatniej części, która odbywała się w sali gastronomicznej miejscowego ZSP, wystąpił również kamieński emerycki zespół „Relax”, który zaśpiewał kilka pieśni żołnierskich, któremu wtórowała niemal cała sala.

1 września – to data, która na trwałe wrosła w naszą mentalność, naszą rzeczywistość i w naszą codzienność. Pamięć o tych co nie przeżyli, pamięć tych, których dotknęły tragiczne losy ogólnoświatowej zawieruchy wojennej, musi pozostać w nas wszystkich, a zarazem w dziedziczności kolejnych pokoleniach, jak również w naszych gorących sercach, już na wieki. Stąd ważnym jest, by tę doroczną rocznicową tradycję zaszczepiać w nas wszystkich, nasze kolejne pokolenia, które również nie powinny zapominać o tych niemal sześciu strasznych i tragicznych latach, mających miejsce w połowie ubiegłego wieku, które jakże odmieniły tak bardzo cały świat. Wtedy walczono o życie, o przeżycie i o to, by zakończyć tę straszną walkę, dla tego by nastał pokój, którym cieszymy się w Europie od ponad siedemdziesięciu lat.

Obserwator

 

Uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na kamieńskim Cmentarzu Wojennym Reviewed by on . 78 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lat 78 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lat Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top