sobota, 2 grudzień 2023, 06:04

Strona główna » REGION » Kongres KGW w Kamieniu Pomorskim o seniorach!

Kongres KGW w Kamieniu Pomorskim o seniorach!

poniedziałek, 08 lipca 2019, 12:37 Kategoria: REGION, społeczeństwo

W sobotę, 6 lipca, w Kamieniu Pomorskim odbył się zachodniopomorski kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Organizowało go Stowarzyszenie „Sercem dla Regionu”. Tematem przewodnim było wsparcie seniorów a cały projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Głównym celem projektu było wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich w działaniach na rzecz seniorów województwa zachodniopomorskiego. Poprzez organizację kongresu wypracowaliśmy z przedstawicielami KGW schemat działań tych organizacji oraz znacząco wzmocniliśmy działania środowiskowe na rzecz seniorów. Podczas spotkania odbyły się dwa wykłady: jak powołać Radę Seniorów na poziomie samorządu terytorialnego (wykład Łukasza Cieślińskiego z Pracowni Pozarządowej z Koszalina) oraz źródła finansowania inicjatyw (wykład: Anny Łukomskiej-Dziedzic z Fundacji KOMES ze Szczecina). Panele dyskusyjne pomogły wypracować „mapę aktywności seniorów”. Były to bardzo merytoryczne rozmowy.

W trakcie kongresu podziękowania od Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kamieńskiego otrzymał Ariel Juszczak – Przewodniczący Stowarzyszenia „Sercem dla Regionu”, za wsparcie, pomoc i doradztwo dla KGW.

W Kongresie wzięli udział przedstawiciele ponad trzydziestu Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących osiem powiatów województwa zachodniopomorskiego. Wśród zaproszonych gości był Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pan Artur Łącki oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego Sebastian Mamzer.

Działamy w naszym środowisku aktywnie od wielu lat. Obserwujemy też zachowania naszych sąsiadów, przyjaciół, znajomych. Często też otrzymujemy sygnały o problemach seniorów od sołtysów. Niestety samorząd lokalny często nie znajduje na to sposobu by rozwiązać ich problemy. Chcemy więc spełnić pokładane oczekiwania i wreszcie rozpocząć aktywizację osób starszych w poszczególnych powiatach województwa zachodniopomorskiego. Nie chodzi tylko o brak zajęć dla seniorów z terenów wiejskich, ale często te osoby potrzebują spotkań, styczności z drugim człowiekiem, rozmowy, wsparcia, porady czy pomocy. Dużym problemem dla zamkniętych w domach osób są pojawiające się stany lękowe czy depresja. Wielu z nich potrzebuje otwarcia się na ludzi i zacznie się spełniać w ukrywanych przez siebie pasjach i zainteresowaniach.

W większości powiatów główne zadania skierowane do seniorów prowadzą lokalnej związki emerytów i rencistów lub przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zazwyczaj są to działania skierowane do seniorów z miast i miasteczek, a nie terenów wiejskich. Dzięki wejściu w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich na terenach wiejskich województwa zachodniopomorskiego rozpoczęły swoją działalność Koła Gospodyń Wiejskich. W ośmiu powiatach objętych naszym projektem powstało ich ponad trzydzieści. Ważnym aspektem jest wskazanie działaczkom/działaczom KGW możliwości wsparcia seniorów, którzy w większości są członkami kół lub są w ich otoczeniu.

Kongres był bardzo dobrą okazją do zaprezentowania osiągnięć poszczególnych kół, jak również okazją do poznania się. Nawiązały się nowe formy współpracy między kołami, nowe pomysły i inicjatywy. Jego finał zwieńczył występ Kamila Szymańskiego, utalentowanego akordeonisty, mieszkańca Gminy Kamień Pomorski.

Czynnie w organizację kongresu były zaangażowane miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich. KGW MARGOWIANIE z Margowa przygotowało słoiczki z syropami, KGW Samlino piękne świece, KGW „WYSPIARKI” z Buniewic upiekły pyszne ciasta i przygotowały serwis kawowy – a KGW z Trzebieszewa, serwis obiadowy.

Zdjęcia: Mateusz Matusiak
Tekst: Agata Gdaniec

Kongres KGW w Kamieniu Pomorskim o seniorach! Reviewed by on . W sobotę, 6 lipca, w Kamieniu Pomorskim odbył się zachodniopomorski kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Organizowało go Stowarzyszenie „Sercem dla Regionu”. Tematem W sobotę, 6 lipca, w Kamieniu Pomorskim odbył się zachodniopomorski kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Organizowało go Stowarzyszenie „Sercem dla Regionu”. Tematem Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top