czwartek, 1 grudzień 2022, 19:05

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Improwizacja Tomasza Orlowa i psalmy chóru z Wrocławia
Improwizacja Tomasza Orlowa i psalmy chóru z Wrocławia

Improwizacja Tomasza Orlowa i psalmy chóru z Wrocławia

piątek, 24 czerwca 2011, 22:15 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Podczas drugiego koncertu 47 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu tradycyjnie już składającego się z dwóch części. Części organowej i kameralnej.

Piątkowy wieczór muzyczny rozpoczął Tomasz Orlow, znakomity organista, uczeń znanego publiczności kamieńskiego festiwalu prof. Juliana Gembalskiego. W jego wykonaniu mieliśmy możliwość wysłuchać dwóch improwizacji. Pierwszej w stylu barokowym i drugiej opartej na tematach gregoriańskich.

Z formą improwizacji spotykamy się już w starożytnych Chinach, Indiach i Japonii. Praktyka improwizacji przywędrowała wraz z pierwszymi chrześcijanami o czym wspomina Tertulian, czy Św. Hieronim. Początkowo improwizacja miała szczególne znaczenie w śpiewie. W okresie baroku wraz z rozwojem gry instrumentalnej, wzrosło znaczenie improwizacji. Każdy muzyk, a zwłaszcza kompozytor musiał wykazać się umiejętnością improwizacji. Do improwizatorów tamtego okresu należy zaliczyć min. D. Buxtehude, G. F. Händela i oczywiście J. S. Bacha.

Improwizacja jest komponowaniem połączonym z równoczesnym wykonaniem utworu, pozbawioną planowych korekt. O improwizacji mówimy wtedy gdy kompozytor – wykonawca wykorzystuje wcześniej istniejący już materiał muzyczny jak melodię czy temat. Z tym rodzajem improwizacji mieliśmy do czynienia w drugiej Improwizowanej symfonii organowej na tematy gregoriańskie. Improwizacją jest również wprowadzenie własnej części do istniejącego już dzieła, lub też stworzenie zupełnie niezależnego utworu muzycznego.

W drugiej części koncertu mogliśmy podziwiać Chór Filharmonii Wrocławskiej prowadzony przez Panią Agnieszkę Franków – Żelazny. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy kompozycje dwóch autorów: pochodzącego z Lichtensteinu kompozytora i organistę Josefa Gabriela Rheinberger i niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu Ludwiga Felixa Mendelssohn – Bartholdy.

Chór Filharmonii Wrocławskiej został dobrze przygotowany przez dyrygentkę Panią Agnieszkę Franków – Żelazny. Reprezentuje bez wątpienia wysoki poziom wykonawczy, niemniej jednak nie we wszystkich utworach proporcje wydawały się być zachowane.

Gromkimi brawami zostali nagrodzeni wykonawcy drugiego koncertu festiwalowego. Na szczególne podkreślenie zasługuje tu druga Improwizacja Tomasza Orlowa, której brawurowe wykonanie spotkało się owacyjnym przyjęciem przez słuchaczy. Publiczność była zachwycona ucztą muzyczną, którą przygotowali dla niej wykonawcy, a już w kolejny piątek będziemy mieli przyjemność spotkać się z utworami wielkich mistrzów w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego i Kwartetu Śląskiego.

 

tekst: Mariusz Stankiewicz
fot. Przemysław Momot

Improwizacja Tomasza Orlowa i psalmy chóru z Wrocławia Reviewed by on . Podczas drugiego koncertu 47 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu tradycyjnie już składającego się Podczas drugiego koncertu 47 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu tradycyjnie już składającego się Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top