niedziela, 26 marzec 2023, 17:18

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dom pierwszego polskiego starosty przechodzi do historii
Dom pierwszego polskiego starosty przechodzi do historii

Dom pierwszego polskiego starosty przechodzi do historii

czwartek, 12 grudnia 2013, 07:37 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

W ubiegły piątek dowiedzieliśmy się z „Dziennika Powiatu Kamieńskiego” (nr 48 z 5 grudnia br.) o mającej nastąpić niebawem rozbiórce budynku położonego w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Wolińskiej 5, w którym przez wiele lat mieściła się siedziba kamieńskiej stacji pogotowia ratunkowego.
Ten, wzniesiony przypuszczalnie w latach dwudziestych XX wieku budynek został ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. Nie posiada jednak walorów architektonicznych, obiektów wpisanych do rejestru, stąd zapewne zgoda Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na jego rozbiórkę.
Budynek ten ma jednak inne, ważne dla tożsamości mieszkańców Kamienia Pomorskiego symboliczne znaczenie, którego nie sposób zmierzyć ilością detali architektonicznych.
Ten niepozorny gmach na trwale zapisał się w powojennej polskiej historii Kamienia Pomorskiego. To w nim właśnie w 1945 r,. zamieszkał wraz z rodziną Pełnomocnik Rządu na Obwód Kamień, organizator polskiej administracji na Ziemi Kamieńskiej i pierwszy polski starosta kamieński Władysław Jasiński, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, którego już w 1946 r. ówczesne władze uznały za „reakcjonistę” i odwołały ze stanowiska z przyczyn politycznych.
Jasiński mieszkał w budynku tym do 1950 r. kiedy ostatecznie wyprowadził się z naszego miasta. Dom ten, w okresie pełnienia funkcji starosty przez Władysława Jasińskiego, stanowił jedno z centrów polskiego życia w mieście, w nim także podejmowane były najważniejsze dla ówczesnego powiatu kamieńskiego decyzje.
Po opuszczeniu przez rodzinę Jasińskich obiekt stał się w kolejnych latach siedzibą Pogotowia Ratunkowego będąc częścią powojennej historii kamieńskiej służby zdrowia.
Za dwa lata, 5 marca 2015 r., obchodzić będziemy siedemdziesięciolecie zdobycia Ziemi Kamieńskiej kiedy planowane jest także upamiętnienie postaci Władysława Jasińskiego. Ogromnym smutkiem napawa nas fakt, iż wstępem do tych obchodów jest tegoroczna decyzja o rozbiórce budynku przy ulicy Wolińskiej 5.
Rozwój Pogotowia Ratunkowego w Kamieniu Pomorskim jest, co z naciskiem podkreślamy, sprawą o nader istotnym znaczeniu dla miasta i należy wyrazić jedynie zadowolenie z tego faktu. Nasze niezrozumienie i żal budzi realizowany projekt, według którego przystąpiono do tej jakże potrzebnej rozbudowy kamieńskiej placówki, w którym całkowicie nie uwzględniono historycznego znaczenia budynku przy ulicy Wolińskiej 5 dla Ziemi Kamieńskiej.

Kamieńscy Społeczni Opiekunowie Zabytków

Dom pierwszego polskiego starosty przechodzi do historii Reviewed by on . W ubiegły piątek dowiedzieliśmy się z „Dziennika Powiatu Kamieńskiego” (nr 48 z 5 grudnia br.) o mającej nastąpić niebawem rozbiórce budynku położonego w Kamien W ubiegły piątek dowiedzieliśmy się z „Dziennika Powiatu Kamieńskiego” (nr 48 z 5 grudnia br.) o mającej nastąpić niebawem rozbiórce budynku położonego w Kamien Rating: 0

Komentarze (1)

  • Gość

    A co takiego ma być w tym miejscu ? . Niszczyć zabytek , a na tym małym skrawku gruntu nic ważnego być nie może .

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top