czwartek, 8 czerwiec 2023, 23:46

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zrujnowany dwór w Dobropolu

Zrujnowany dwór w Dobropolu

poniedziałek, 10 marca 2014, 22:18 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy. Obiekt ten zbudowany został w 1777 r. przez Ernesta Matthiasa von Köllera, przedstawiciela rodu znanego na Pomorzu od drugiej połowy XIII w.

Ernest Matthias von Köller urodził się w Dobropolu 24 lipca 1719 r., był kapitanem piechoty w armii króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Jak się przypuszcza brał udział w wojnie siedmioletniej. Na cztery lata przed śmiercią zbudował dla siebie grobowiec przy południowo– wschodniej części kościoła w Dobropolu, po którym do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka ociosanych głazów. Köller zmarł 27 grudnia 1798 r. Spoczął w dobropolskim kościele, celowo zniszczonym na skutek polityki władz komunistycznych w latach 50. XX w.
Barokowy dwór Köllerów, założony na rzucie prostokąta, był dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem wzniesionym w konstrukcji ryglowej. Do dworu w XIX wieku dobudowano skrzydła boczne. W głównej części znajdowała się szeroka reprezentacyjna sień, a za nią dwuskrzydłowe drzwi, za którymi usytuowana była XVIII-wieczna klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro. Drzwi te wieńczyło pierwotnie nadświetle, które zabezpieczone w porę przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie udało się uratować. Nadświetle z Dobropola jest to ażurowa kompozycja przedstawiająca, w centralnej części, putto – uskrzydlonego aniołka, trzymającego w rękach zwoje liści akantu, w które wplecione są inicjały EMVK, pod którymi kryje się budowniczy i pierwszy właściciel dworu Ernest Matthias von Köller.

W 2010 r. zostało ono przekazane w depozyt do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, w porozumieniu z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Rok później zakończone zostały prace konserwatorskie przy tym obiekcie, zlecone przez MHZK. Przeprowadził je konserwator dzieł sztuki Przemysław Manna, od paru już lat przywracający dawną świetność zabytkom znajdującym się w kamieńskiej katedrze i okolicznych kościołach. Dzięki konserwacji nadświetle odzyskało swój dawny blask i stanowi dziś część stałej wystawy naszego Muzeum mieszczącej się w kapitularzu katedralnym.
Zachowane nadświetle przypomina dziś o dawnej świetności dworu. Po drugiej wojnie światowej jego gospodarzem stało się Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wówczas dokonano nielicznych remontów. Budynek do czasu likwidacji PGR-u, na początku lat 90. XX w., był w nie najgorszym stanie. W 1998 r. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Szczecinie sprzedała go osobie fizycznej. Od tej pory na skutek postawy właściciela ulega on postępującej dewastacji. Dziś nie ma już dla niego ratunku, w żaden sposób niezabezpieczony, jest już całkowicie zrujnowany.

Szerzej o zabytkowej rezydencji Köllerów pisaliśmy już na stronie naszego Muzeum:

http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=474

http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=476

http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=394

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zrujnowany dwór w Dobropolu Reviewed by on . Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy. Obiekt ten zb Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy. Obiekt ten zb Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top