sobota, 2 grudzień 2023, 06:20

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Noc Muzeów 2014 w MHZK zakończona

Noc Muzeów 2014 w MHZK zakończona

poniedziałek, 19 maja 2014, 07:44 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, kultura i sztuka

Po północy zakończyła się tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. O godzinie 17.00 rozpoczął ją wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Fularski – nie tylko fotografia”, który odbył się w siedzibie naszego Muzeum, w Pałacu Biskupim. Pomysłodawcą i głównym organizatorem nowej ekspozycji jest stowarzyszenie „Kamieńska Aktywna Młodzież”. Honorowym gościem wernisażu był autor prezentowanych prac Tomasz Fularski wraz z małżonką. Artysta jest łodzianinem. Ukończył Wydział Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografów oraz wykładowcą w Katedrze Fotografii macierzystej uczelni oraz w Międzynarodowym Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Jego prace zdobywały laury na konkursach fotograficznych oraz były prezentowane na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Tomasz Fularski tak pisze o swej twórczości:

„Reklama zmieniła fotografię. Kształtuje we współczesnym społeczeństwie podświadomy nakaz jej odczytywania w ułamku sekundy. Przed naszymi oczami pojawiają się dziennie tysiące obrazów. Mają przyciągnąć uwagę i wywołać zaplanowaną reakcję potencjalnego konsumenta.

Fotografie, które buduję, rodzą się z chęci przeciwstawiania się degradacji umiejętności głębokiego odbioru obrazu. Umiłowanie do cierpliwości w pracy popycha mnie w stronę fotografii, których nie da się odebrać szybko bez zubożenia powstających w wyobraźni widza obrazów i tworzonych przez nie wrażeń. Pracuję dla widzów, którzy oglądając chcą się wsłuchać w siebie […]. Poświęcam wiele uwagi sposobowi prezentacji swoich fotografii. Sam je drukuję, sam oprawiam i sam wieszam w galeriach. Nie chcę, by ktokolwiek stał między moją fotografią, a jej odbiorcą. Chcę okazać szacunek widzowi i jednocześnie przeciwstawić się coraz powszechniejszej bylejakości w prezentacji fotografii w galeriach”.

Wystawa „Tomasz Fularski – nie tylko fotografia” będzie pokazywana w naszym Muzeum do 18 czerwca br.

Kolejnym, po wernisażu w Pałacu Biskupim, punktem Nocy Muzeów była prezentacja zrealizowanej w 2011 r. renowacji kamieńskiego Ratusza Miejskiego w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu. Jej główną częścią stał się wykład dyrektora MHZK Grzegorza Kurki poświęcony historii tego zabytkowego obiektu ze szczególnym uwzględnieniem prac archeologicznych prowadzonych przy ratuszu, którymi kierował. W ich trakcie odkryto m.in. rękojeść noża Wikingów, którą, obok innych pozyskanych wówczas zabytków, można było zobaczyć w ratuszu.

W Pałacu Biskupim prezentowana była ciesząca się ogromną popularnością wystawa „Tortury w Europie na przestrzeni wieków” oraz stała ekspozycja „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto na przestrzeni XX wieku”. O 20.00 rozpoczęła się zaś prezentacja powojennych fotografii naszego miasta ze zbiorów Archiwum Fotograficznego MHZK, która zakończyła się po północy, już w niedzielę, kończąc tym samym tegoroczną Noc Muzeów. Następna za rok. Zapraszamy już teraz!

Fotorelację z tegorocznej Nocy Muzeów zamieściliśmy na facebookowym profilu naszego Muzeum:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.593200550794781.1073741868.292688594179313&type=1

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Noc Muzeów 2014 w MHZK zakończona Reviewed by on . Po północy zakończyła się tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. O godzinie 17.00 rozpoczął ją wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomas Po północy zakończyła się tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. O godzinie 17.00 rozpoczął ją wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomas Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top