niedziela, 1 październik 2023, 17:06

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Żeliwna płyta z herbem rodziny von Flemming w MHZK.
Żeliwna płyta z herbem rodziny von Flemming w MHZK.

Żeliwna płyta z herbem rodziny von Flemming w MHZK.

wtorek, 03 czerwca 2014, 18:43 Kategoria: historia, REGION

W dniu dzisiejszym w Świnoujściu odbyło się przekazanie cennego zabytku do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jest to żeliwna płyta, pochodząca prawdopodobnie z pałacu należącego do rodziny von Flemming – niezwykle zasłużonego dla Pomorza rodu szlacheckiego, od średniowiecza związanego przede wszystkim z Ziemią Kamieńską. Płyta o wymiarach 67 cm na 40,05 cm, wykonana została z żeliwa, przedstawia w reliefie wypukłym herb rodziny von Flemming – kroczącego wilka, trzymającego w łapach tzw. klejnot. Nad tarczą umieszczony został szyszak ozdobiony pawimi piórami. Płyta ta wstępnie datowana jest na przełom XIX i początek XX wieku.

Ten cenny obiekt uratowany został przez dyrektora Muzeum Historii Twierdzy w Forcie Zachodnim w Świnoujściu pana Piotra Laskowskiego, który odkupił płytę od handlarza złomu w listopadzie 2013 roku. Dzięki pomocy doktora Marka Łuczaka – aspiranta sztabowego Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie zabytek ten został przekazany do MHZK. Fort Zachodni do którego trafiła płyta posiada bogatą kolekcję militariów, która wciąż się rozbudowuje. Do Muzeum Historii Twierdzy w Forcie Zachodnim trafiają różne przedmioty, część z nich tematycznie odbiega od profilu placówki i wówczas pan Piotr Laskowski w ramach współpracy z innymi instytucjami przekazuje je do innych muzeów znajdujących się w naszym regionie.

Jest to kolejny zabytek związany z rodem von Flemming przekazanym do MHZK. Wcześniej do muzeum trafiły noże z zastawy stołowej tej rodziny.

www.mhzk.eu

www.fortzachodni.pl

Grzegorz Kurka/ MHZK

Żeliwna płyta z herbem rodziny von Flemming w MHZK. Reviewed by on . W dniu dzisiejszym w Świnoujściu odbyło się przekazanie cennego zabytku do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jest to żeliwna płyta, pochodząca prawdopodobnie z W dniu dzisiejszym w Świnoujściu odbyło się przekazanie cennego zabytku do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jest to żeliwna płyta, pochodząca prawdopodobnie z Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top