środa, 17 sierpień 2022, 01:10

Strona główna » REGION » TeamBAKISTA – podsumowanie pierwszej części sezonu 2014
TeamBAKISTA – podsumowanie pierwszej części sezonu 2014

TeamBAKISTA – podsumowanie pierwszej części sezonu 2014

piątek, 06 czerwca 2014, 14:41 Kategoria: REGION, sport
Początek czerwca to dla wielu żeglarzy dopiero początek sezonu. Tymczasem, szczeciński TeamBAKISTA prowadzony przez Patryka Zbroję właśnie kończy pierwszą jego część.
Okres ostatnich trzech miesięcy to starty w 5 imprezach zaliczanych do Pucharu Świata w match-racingu.

W marcu – na rozgrzewkę – szczecinianie wzięli udział w Mistrzostwach Słowenii (Grade 3), które odbyły się na wodach Adriatyku nieopodal Izoli. Ostatecznie zajęte 6 miejsce odzwierciedlało poziom formy na początku sezonu i brak wystarczającego rozpływania, zwłaszcza w stosunku do załóg, które cały okres zimowy startowały w regatach z cyklu „winter series”.

Kwiecień to przygotowania do startu w podwójnych regatach (Grade 3) w niemieckim Plon. Pomimo wypełnienia planu treningowego niemal w całości, okazało się że trudne i zmienne warunki wietrzne uniemożliwiły szczecinianom walkę o najwyższe miejsca. W pierwszych regatach podium zostało zdobyte (3 miejsce), ale w drugich TeamBAKISTA zajął dopiero 5 miejsce. Na osłodę pozostał tytuł „Prince of the Castle”.

W maju przyszły stary w zdecydowanie silniej obsadzonych imprezach rangi Grade 2. W dniach 22-25.05. w Kreuzlingen, po bardzo dobrym pływaniu i zaciętej walce z utytułowanymi przeciwnikami, szczecinianie zajęli ostatecznie 6 miejsce, wygrywając z wyżej notowanymi załogami. Natomiast w ostatni weekend (29.05-1.06.) w czasie Szczecin Match Race TeamBAKISTA po słabszym pierwszym dniu, odbudował formę i po zwycięstwach m.in. nad 4-krotnym Mistrzem Świata Ian’em Williamsem (GBR) oraz Mistrzem Europy P.A. Morvanem (FRA) uplasował się z remisowym bilansem na miejscach 6-9, zajmując ostatecznie miejsce 8, tuż za medalistą Mistrzostw Świata P.Robertsonem (NZL) oraz Mistrzem Polski P. Tarnackim. Przy czym, w przegranych wyścigach z T.Basicem (CRO), J.Berntssonem (SWE) i P. Tarnackim do zwycięstw zabrakło naprawdę niewiele.

Pomimo ostatecznych wyników w środku stawki, które ostatecznie nie dają zbyt wielu punktów w światowym rankingu ISAF, trzeba podkreślić, że żegluga szczecinian jest coraz lepsza. W stosunku do roku poprzedniego ewidentnie poprawiony jest tzw. prestart, czyli jeden z najważniejszych elementów regatowej rozgrywki. Widać efekty dużej pracy nad komunikacją w załodze, koncentracją i coraz lepszą motywacją. Wreszcie, poprawiona została technika prowadzenia jachtu oraz jego szybkość, które pozwalają na równorzędną rywalizację z zawodowymi team’ami ze światowej czołówki.

Suma tych czynników daje bardzo dobre rokowania na poprawę wyników w kolejnych dwóch częściach sezonu.
Druga część sezonu to treningi i starty w dobrze obsadzonych regatach organizowanych na Pomorzu Zachodnim przez Polish Match Tour:
– Świnoujście Match Race – 20-22.06.2014 r.,
– Kamień Pom. Match Race – 18-20.07.2014 r. (kwalifikacje do Mistrzostw Świata);
– Mistrzostwa Polski w match-racingu w Szczecinie – 5-7.09, gdzie szczecinianie zapowiadają walkę o medal!

Skład meczowy TeamBAKISTA stanowią:
– Maciej Gonerko – trymer żagli przednich,
– Adam Laskowski – dziobowy/pitman,
– Marek Prokopiak – dziobowy/trymer żagli przednich/pitman,
– Marcin Zubrzycki – dziobowy/trymer grota
– Krzysztof Żełudziewicz – trymer grota/pitman,
– Patryk Zbroja – sternik.

A już w najbliższy weekend, TeamBAKISTA kończy pierwszą część sezonu startując w Berlinie w regatach flotowych na jachcie TOMAHAWK o prestiżowe trofeum Marx-Oartz-Preis (w kategorii dla bezwzględnie najszybszego jachtu). Szczecinianie wystartują w następującym składzie:

– Karina Rostek – trymer baksztagów,
– Krzysztof Beltrani – pitman,
– Artur Jączkowski – trymer żagli przednich,
– Marek Prokopiak – pitman,
– Tomasz Tetela – pitman,
– Patryk Zbroja – sternik.

Oby dopisał wiatr 🙂

Sponsorem załogi TeamBAKISTA jest Spółka HORYZONT.

Jedną ze sztandarowych marek spółki jest doskonale znany nie tylko na polskim rynku sklep żeglarski BAKISTA, z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu, to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych i polskich producentów, (w tym regatowa odzież włoskiej marki SLAM),  atrakcyjne cen i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci (bakista.pl). Spółka jest również jedynym w Polsce przedstawicielem prestiżowych marek jachtów żaglowych Hanse, Dehler, Moody, a także jachtów motorowych: Bella Boats i Fjord.

Partnerami załogi TeamBAKISTA są:

– Polish Match Tour (PMT) – pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie i Kamieniu Pomorskim. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2014 r. rozgrywana będzie ósma edycja cyklu. Pierwszy raz w historii cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. W lipcu w Świnoujściu odbędą się Mistrzostwa Europy, a we wrześniu w Szczecinie
Mistrzostwa Polski w match racingu. Dodatkowo dwie kolejne imprezy w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim zostały oficjalnymi kwalifikacjami do Alpari Match Racing Tour – oficjalnych mistrzostw świata.

– Enterprise Logistics – spółka transportowa z siedzibą w Reptowie k/Szczecina;

– Miasto Szczecin – team bierze udział w projekcie „Szczecin_z całego serca polecam. AMBASADOR” promującym markę SZCZECIN FLOATING GARDEN,

Partnerami medialnym załogi są:
ogólnopolski magazyn „ŻAGLE” oraz zagle.com.pl

fot. R. Wołosiak – sailens.pl dla PMT

TeamBAKISTA – podsumowanie pierwszej części sezonu 2014 Reviewed by on . Początek czerwca to dla wielu żeglarzy dopiero początek sezonu. Tymczasem, szczeciński TeamBAKISTA prowadzony przez Patryka Zbroję właśnie kończy pierwszą jego Początek czerwca to dla wielu żeglarzy dopiero początek sezonu. Tymczasem, szczeciński TeamBAKISTA prowadzony przez Patryka Zbroję właśnie kończy pierwszą jego Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top