środa, 17 sierpień 2022, 01:08

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Festiwalowa wystawa w MHZK
Festiwalowa wystawa w MHZK

Festiwalowa wystawa w MHZK

piątek, 27 czerwca 2014, 16:50 Kategoria: historia, kultura i sztuka, POWIAT

W piątek, 20 czerwca br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa zatytułowana „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim”, przygotowana przez MHZK wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kamieńskiej w związku z obchodami złotego jubileuszu tej najstarszej i najważniejszej impresy kulturalnej w naszym mieście. Uroczyste otwarcie zaszczycili swoją obecnością Sławomir Preiss Senator RP, Wojciech Drożdż Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Jan Kępiński przedstawiciel Wojewody Zachodniopomorskiego, władze Kamienia Pomorskiego z burmistrzem Bronisławem Karpińskim na czele oraz licznie przybyli zaproszeni goście i mieszkańcy naszego miasta. Niezmiernym zaszczytem było dla nas gościć twórców festiwalu, którzy przybyli na jubileuszowe uroczystości – red. Zbigniewa Pawlickiego, długoletniego przewodniczącego Rady Artystycznej, członka Komitetu Organizacyjnego i prelegenta festiwalu, Pana Józefa Matuszewskiego – byłego prezesa TMZK i przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, red. Romana Kraszewskiego – wieloletniego członka Rady Artystycznej i Komitetu Organizacyjnego, rzecznika prasowego festiwalu i recenzenta muzycznego szczecińskiej prasy oraz Pana Jana Dudę – pierwszego kierownika Biura Organizacyjnego oraz wykonawców, którzy w 1964 r. brali udział w „Koncertach Organowych”, które rok później przerodziły się w Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Ze Szczecina przyjechali do nas organista Pan Rudolf Rożek, który przed pięćdziesięcioma laty rozpoczął część organową kamieńskich koncertów oraz wokalistka Pani Halina Paterak, która wystąpiła przed kamieńską publicznością 28 lipca 1964 r. Z Łodzi przybył zaś prof. Mirosław Pietkiewicz, wybitny polski organista, który wielokrotnie występował w Kamieniu począwszy od pierwszego festiwalu w 1965 r.

Po powitaniu przybyłych na wernisaż gości przez dyrektora Muzeum Grzegorza Kurkę i krótkim przedstawieniu wystawy oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonał przewodniczący TMZK i Rady Muzealnej MHZK Henryk Masłowski.

Miejsce eksponowania wystawy, prezentowanej w naszej siedzibie mieszczącej się w Pałacu Biskupim, ma również związek z historią kamieńskiego festiwalu. To właśnie w tym zabytkowym obiekcie, w którym w 1964 r. mieściła się Powiatowa Biblioteka Publiczna odbywały się „koncerty przy świecach i kawie” organizowane przez Szczecińskie Towarzystwo Muzyczne, które legły u podstaw festiwalu, a w pomieszczeniu, w którym prezentowana jest wystawa (dawnej bibliotecznej wypożyczalni dla dorosłych) kierownik Biura STW, zmarły w 1969 r., Edmund Wojnecki wypłacał, jak wspominał na wernisażu Pan Jan Duda, skromne honoraria dla pierwszych wykonawców.

Otwartą w piątek wystawę, której celem stała się próba ukazania historii kamieńskiego festiwalu tworzą fotografie, w przeważającej większości autorstwa nieżyjącego już niestety Stanisława Kolasińskiego długoletniego fotografa imprezy, ale też i jego następców, w których kadrze znalazł się festiwal – Macieja Wolanowskiego, Marka Dybionki i Przemysława Momota. Oprócz fotografii znalazły się też na niej również festiwalowe pamiątki, wycinki prasowe, programy i plakaty z minionych lat. Fragment wystawy poświęcono też działającym przez długie lata przy Liceum Ogólnokształcącym w Kamieniu Pomorskim „Kamieńskim Madrygalistom”, zespołowi uznawanemu za dziecko festiwalu i kilkakrotnie na nim koncertującego. Najważniejszym jednak muzealium prezentowanym na wystawie jest dawny kontuar naszych organów wykonany przez znany szczeciński zakład organmistrzowski Grüneberga w 1888 r. Ten niesprawny już dziś stół do gry, stanowiący depozyt kamieńskiej parafii został zdemontowany podczas prac remontowych przy instrumencie prowadzonych przed dziesięcioma laty i trafił do kapitularza katedralnego, gdzie stanowi fragment stałej ekspozycji zabytków sakralnych i archeologicznych naszego Muzeum. Na czas wystawy został przeniesiony do Pałacu Biskupiego. Podczas wernisażu, podobnie jak przed pięćdziesięcioma laty, oczywiście tym razem już tylko symbolicznie, zasiadł przy nim pierwszy festiwalowy organista Pan Rudolf Rożek.

Wystawa „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim” będzie prezentowana w naszym Muzeum przez czas trwania festiwalu, od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Festiwalowa wystawa w MHZK Reviewed by on . W piątek, 20 czerwca br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa zatytułowana „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameral W piątek, 20 czerwca br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa zatytułowana „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameral Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top