niedziela, 1 październik 2023, 17:56

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Seminarium krajoznawcze w MHZK

Seminarium krajoznawcze w MHZK

poniedziałek, 07 lipca 2014, 19:55 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

5 lipca br. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się seminarium krajoznawcze zatytułowane „Mijające krajobrazy Polski. Z dziejów Ziemi Kamieńskiej” zorganizowane przez MHZK wspólnie z Komisją Krajoznawczą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Cykl seminariów krajoznawczych zatytułowanych „Mijające krajobrazy Polski” odbywa się na terenie całego kraju od 2010 r. Tematyką podejmowaną w trakcie tych spotkań są zmiany w krajobrazie przyrodniczym i kulturowym poszczególnych regionów naszego kraju. Dotychczas odbyło się już kilkanaście seminariów. To sobotnie w Kamieniu było pierwszym na Pomorzu Zachodnim. W związku z przypadającą w roku bieżącym 740. rocznicą lokacji naszego miasta poświęcone zostało dziejom Kamienia Pomorskiego.

Na kamieńskie spotkanie złożyło się pięć wystąpień, z których cztery poświęcone były naszemu miastu. Po otwarciu obrad przez znanego kamieńskiego historyka-regionalistę Henryka Masłowskiego, przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej i Rady Muzealnej naszego Muzeum, głos zabrał pierwszy prelegent dr Józef Partyka, wicedyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego i w latach 2010-2014 przewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, przybliżając uczestnikom seminarium ideę cyklu „Mijające krajobrazy Polski”, który zainicjował przed czterema laty. Po wystąpieniu dra Partyki Henryk Masłowski przedstawił zarys dziejów Kamienia Pomorskiego od prahistorii po czasy najnowsze. Trzecie z wystąpień stanowiło przyczynek do historii życia kulturalnego Kamienia. Artysta-rzeźbiarz Stanisław Motyka, dyrektor Kamieńskiego Domu Kultury, nakreślił w nim sylwetkę środowiska plastycznego Kamienia Pomorskiego po 1945 r. przypominając m.in. ważne dla powojennego Kamienia postaci miejscowych artystów – malarza Stefana Jędrzejewskiego i plastyka Leszka Króla czy twórców-amatorów – nieżyjących już niestety Jana Iwaszczyszyna i Eugeniusza Bachaja. Po przerwie, która nastąpiła po referacie Stanisława Motyki, przewodnik turystyczny Waldemar Predko z Koła Przewodników PTTK „Na Wyspach” w Międzyzdrojach w wystąpieniu zatytułowanym „Mowa pomorska – utracona wartość krajobrazu kulturowego Pomorza” przedstawił przedstawił wyniki swych badań poświęconych temu zagadnieniu. Sobotnie seminarium zakończyła prezentacja pocztówek Kamienia Pomorskiego ukazująca zmiany w powojennym krajobrazie miasta, przygotowana przez nasze Muzeum.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Seminarium krajoznawcze w MHZK Reviewed by on . 5 lipca br. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się seminarium krajoznawcze zatytułowane „Mijające krajobrazy Polski. Z dziejów Ziemi Kamieńskiej” zorgan 5 lipca br. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się seminarium krajoznawcze zatytułowane „Mijające krajobrazy Polski. Z dziejów Ziemi Kamieńskiej” zorgan Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top