sobota, 23 wrzesień 2023, 02:53

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Młodzieżowa Orkiestra z podwójnym bisem
Młodzieżowa Orkiestra z podwójnym bisem

Młodzieżowa Orkiestra z podwójnym bisem

sobota, 19 lipca 2014, 16:14 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, WYDARZENIA

W piątek 4 lipca br. odbył się kolejny już piąty koncert w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W konkatedrze Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wystąpili: Paolo Crivellaro – organy, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce oraz Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

 Wśród utworów wykonanych przez włoskiego organistę – Paolo Crivellaro znalazł się m.in. po raz pierwszy wykonany w Kamieniu Pomorskim utwór Allemande z Rękopisu Susanne van Soldt powstałego 1599 roku. Susanne van Soldt urodzona około 1555 roku była córką Hansa van Soldt’a zamożnego protestanckiego kupca z Antwerpii. Rękopis zawiera ponad trzydzieści utworów: pieśni, psalmów i tańców napisanych dla 16-letniej Susanne, bądź przez nią spisanych, Utwory te pomagały jej opanować grę na wirginale, odmianie klawesynu, popularnym w owych czasach zwłaszcza w Antwerpii i Londynie.

Tradycyjnie kamieńskiej publiczności nie zawiódł Jan Miłosz Zarzycki ze swoją Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Kameralną. Szczególnie mogły podobać się dwie kompozycje: angielskiego kompozytora Gustawa Holsta (1874-1934) Suita St. Paul’s, którą napisał dla orkiestry szkolnej, szkoły dla dziewcząt im. Świętego Pawła oraz wykonaną na bis kompozycja Wojciecha Kilara (1932-2013) Orawa, która powstała z inspiracji folklorem góralskim, a jest ostatnim z czterech utworów zaliczanych do cyklu „tatrzańskiego”.

Razem z Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Kameralną jako solista wystąpiła młoda skrzypaczka – Anna Maria Staśkiewicz.

 

Młodzieżowa Orkiestra z podwójnym bisem Reviewed by on . W piątek 4 lipca br. odbył się kolejny już piąty koncert w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W konkatedr W piątek 4 lipca br. odbył się kolejny już piąty koncert w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W konkatedr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top