niedziela, 1 październik 2023, 16:20

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Rozmowy o języku polskim
Rozmowy o języku polskim

Rozmowy o języku polskim

poniedziałek, 21 lipca 2014, 15:44 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl spotkań pt. „Czy mówisz po polsku?”, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści, artyści oraz pisarze „bawili się” językiem polskim.

Pierwszą część spotkania, które było przeznaczone dla najmłodszych, rozpoczęła Barbara Kosmowska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiedziała, jak powstaje książka, jaką drogę przechodzi tekst od napisania do jego wydruku. Okazało się, że przybyli goście doskonale wiedzieli, kim jest redaktor, grafik, ilustrator. Najbardziej aktywnych Basia Kosmowska nagrodziła upominkami. Autorka przedstawiła dzieciom swoją najnowszą książkę pt. „Sezon na zielone kasztany”, gdzie porusza ważne problemy młodych ludzi.

Następnie odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, która opowiedziała o powstawaniu książki od strony emocjonalnej. Autorka przeczytała kilka fragmentów wierszy o swoich brykających kotach, które stały się dla niej inspiracją. Opowiedziała historię, jak koty znalazły się u niej w domu i jak bardzo przywiązała się do tych zwierzaków. Najmłodsi dowiedzieli się czym są wyklejki w książce, czyli elementy łączące okładkę z jej wnętrzem. Poza tym Agnieszka Frączek wyjaśniła, czym są homonimy, czyli wyrazy mające wiele znaczeń, np. piłka, zamek, pokój. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, odpowiadały na pytania, za co zostały nagrodzone.

Drugą część spotkania rozpoczął prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, którzy rozmawiali na temat felietonów. Wyjaśnili czytelnikom, że felietony można napisać o wszystkim. Powinna być to krótka forma wypowiedzi z przymrużeniem oka, z nutą uszczypliwości, ciekawa, a przede wszystkim osobista. Prof. Bralczyk stwierdził, że Michał Ogórek przesadza z „wielkością” swoich felietonów. Według Niego są zdecydowanie za krótkie i czuje „niedosyt”. Czytelnicy chętnie zadawali pytania, przede wszystkim o prawidłową wymowę i odmianę wyrazów.

Później aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Sławomira Łozińska przeczytała fragmenty powieści Moniki Szwai „Dom na klifie”, której akcja dzieje się na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Międzyzdrojach i w Lubinie. Zachęcała do sięgnięcia po tę książkę szczególnie podczas wakacji nad morzem.

Kolejną atrakcją wieczoru było spotkanie z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą, pracownikiem naukowym i radiowcem. Od 2004 roku prowadzi Ona audycję „Co w mowie piszczy” w Programie III Polskiego Radia. Podczas spotkania

przeprowadziła quiz na temat dawnego znaczenia polskich wyrazów, m.in. co oznaczał pośladek, twarz, płeć, pasożyt, rosół. Poprawne odpowiedzi były nagradzane upominkami.

Na zakończenie całego wieczoru wystąpiła Krystyna Czubówna – dziennikarka, lektorka o najpiękniejszym głosie w Polsce. Razem ze Sławomirą Łozińską czytały fragmenty „Dzienników” Agnieszki Osieckiej. Komentowały czytany tekst przedstawiając autorkę tekstów piosenek, jako poetkę silną i kochającą życie.

Po spotkaniu można było zdobyć autografy artystów i pisarzy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację języka polskiego.

Bibliotekarze

Rozmowy o języku polskim Reviewed by on . 17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl spotkań pt. „Czy mówisz po polsku?”, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści 17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl spotkań pt. „Czy mówisz po polsku?”, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top