piątek, 9 grudzień 2022, 13:15

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Koncert z okazji 30 – lecia istnienia Zespołu Ludowego „Stawnianki”
Koncert z okazji 30 – lecia istnienia Zespołu Ludowego „Stawnianki”

Koncert z okazji 30 – lecia istnienia Zespołu Ludowego „Stawnianki”

poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 13:37 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, rozrywka

Właśnie w tych dniach przypada 30. rocznica powstania Zespołu Ludowego „Stawnianki” ze Stawna Gmina Kamień Pomorski. Z tej to okazji w minioną sobotę na deskach kamieńskiego amfiteatru odbył się koncert jubileuszowy w którym gościnnie wystąpiła Kapela „Lipka” z Kobylanki”, Kapela Folkowa „Alki” ze Świnoujścia oraz dostojny Jubilat.

Zespół założyła na początku września 1984 roku pani Janina Latawiec, a ówczesny zespół skupiał się jedynie na przedstawieniach folklorystycznych. Z biegiem czasu członkinie zespołu zaczęły śpiewać co im się niezmiernie spodobało i zaczęły występować dość z początku nieśmiało na różnych przeglądach. Potem przyszły poważniejsze konkursy i festiwale muzyczne i można dziś śmiało powiedzieć, że zespół zdobył sobie przez te trzy dekady istnienia sporą popularność propagując przy tym w znakomity sposób kulturę regionu kamieńskiego nie tylko w Polsce.

Kiedy do zespołu dołączył w 1985 roku za namową Pani Janiny Pan Jan Iwaszczyszyn – znakomity animator kultury, a także świetny muzyk, akordeonista i kompozytor, „Stawnianki” odetchnęły nowym powietrzem, nabrały tempa. Pan Jan zaczął pisać na potrzeby zespołu liczne pieśni ludowe, które do dziś mają swoich zwolenników. Ich śpiewanie przypadało wiele razy do gustu jurorom kolejnych konkursów i festiwali.

Zespół zaczął zdobywać kolejne nagrody, kolejne laury i był rozpoznawalny coraz to bardziej. Na jego koncie jest szereg wyśmienitych nagród, w tym Złota Malwa wyśpiewana w Drawsku Pomorskim czy Grand Prix festiwali w Leśnej w dolnośląskim oraz dwa lata temu na XVI Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyn w Kamieniu Pomorskim także Grand Prix.

Dziś ten doświadczony zespół obchodzi swoje trzydzieste urodziny stąd i koncert jubileuszowy, na którym można było skosztować wielu wyrobów kulinarnych i garmażeryjnych wykonanych przez członkinie zespołu, spróbować smacznego, wręcz wyśmienitego torta urodzinowego.

Koncert jubileuszowy już za nami, pozostają teraz tylko wspomnienia i przeogromna nadzieja, że ten doświadczony na wielu estradach zespół przysparzać będzie w dalszym ciągu Ziemi Kamieńskiej kolejnych sukcesów, bo to co „Stawnianki” robiły do tej pory było znakomite.

Obecnie w zespole występują:Lidia Dziobak – kierownik zespołu z 16. letnim stażem kierowniczym, Ewa Jankowska, Halina Jankowska, Stanisława Dzieruk – Krzysztofik, Genowefa Cywka,  Jolanta Janina Witkowska, Emilia Maskowska, Halina Jurkiewicz, Kazimiera Woźniak, Sabina Dzieruk oraz Piotr Piętka – akordeon i Maciej Szostak grający na diabelskich skrzypcach.

Gratulujemy wielkiego i wspaniałego Jubileuszu całemu Zespołowi Ludowemu „Stawnianki” i życzymy mu kolejnych sukcesów i tego, by do zespołu pukali młodzi następcy.

Obserwator

 

Koncert z okazji 30 – lecia istnienia Zespołu Ludowego „Stawnianki” Reviewed by on . Właśnie w tych dniach przypada 30. rocznica powstania Zespołu Ludowego „Stawnianki” ze Stawna Gmina Kamień Pomorski. Z tej to okazji w minioną sobotę na deskach Właśnie w tych dniach przypada 30. rocznica powstania Zespołu Ludowego „Stawnianki” ze Stawna Gmina Kamień Pomorski. Z tej to okazji w minioną sobotę na deskach Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top