wtorek, 28 czerwiec 2022, 11:52

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Promocja festiwalowych publikacji w MHZK

Promocja festiwalowych publikacji w MHZK

piątek, 05 września 2014, 22:16 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W środę, 3 września br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyła się promocja publikacji wydanych w związku z jubileuszem pięćdziesięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

W trakcie spotkania zaprezentowano dwie książki związane w tegorocznym jubileuszem – „Barokowe organy katedry w Kamieniu Pomorskim” i „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim”.

Autorem pierwszej z nich, która ukazała się na inaugurację festiwalu, jest Mariusz Stankiewicz, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i od 2006 r. tytularny organista naszej katedry i registrator festiwalu. Swą pracę, poprzedzoną słowem wstępnym prof. Józefa Serafina, Autor rozpoczął od przedstawienia rysu historycznego kamieńskiego biskupstwa oraz przybliżenia postaci fundatora instrumentu z naszej katedry księcia Ernesta Bogusława de Croya. Następnie opisał zagadnienia dotyczące organów, ich historii, budowy i sposobu działania. Po tym wprowadzeniu zajął się kamieńskimi organami przedstawiając ich dzieje oraz spełniane funkcje jako instrumentu liturgicznego oraz koncertowego.

Druga z publikacji „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim” została opracowana w naszym Muzeum, które, dzięki wsparciu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej, jest również jej wydawcą. Swą szatę graficzną zawdzięcza Kazimierzowi Rajnerowiczowi odpowiedzialnemu za opracowanie graficzne i skład. Nad poprawnością językową czuwała zaś Iwona Warzbińska, która przeprowadziła korektę tekstu. Wydaną przez MHZK publikację otwiera słowo wstępne przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego i Burmistrza Kamienia Pomorskiego Bronisława Grzegorza Karpińskiego, w którym dedykuje ją twórcom i inicjatorom naszego festiwalu.

Nasze nowe wydawnictwo ma charakter edycji albumowej starającej się ukazać historię tej najstarszej i najważniejszej kamieńskiej imprezy kulturalnej na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Rozpoczyna je część opisująca dzieje festiwalu, ze szczególnym uwzględnieniem jego początków. Podstawową bazę źródłową do jej opracowania stanowiły archiwalia Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej, materiały Archiwum Państwowego w Szczecinie i jego oddziału w Międzyzdrojach, archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie oraz szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Bezcenną pomocą stały się również prywatne zbiory współtwórców i osób związanych z festiwalem – Jana Dudy, autora broszury „X lat Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim”, Zofii Masłowskiej i Ewy Kowalskiej-Jakubiec – autorek prac magisterskich poświęconych festiwalowi, Józefa Matuszewskiego, Zbigniewa Pawlickiego i Rudolfa Rożka, a także Romany Kołodziejczyk i Heleny Paśnickiej.

Po części opisującej dzieje festiwalu zamieszczono sylwetki wykonawców, którzy wystąpili przed kamieńską publicznością w ciągu minionego półwiecza. Wśród 190 fotografii przeważają te autorstwa długoletniego fotografa festiwalowego, nieżyjącego już niestety, Stanisława Kolasińskiego. Autorami pozostałych zdjęć są następcy tego kamieńskiego fotografika – Maciej Wolanowski, Marek Dybionka, Przemysław Momot, Mirosław Iwaszczyszyn, Elżbieta Kucharska i Monika Kosińska.

Wydana przez nasze Muzeum jubileuszowa publikacja, która jest do nabycia w MHZK, nie powstałaby bez pomocy i ogromnej życzliwości wielu osób i instytucji, za którą w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Promocja festiwalowych publikacji w MHZK Reviewed by on . W środę, 3 września br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyła się promocja publikacji wydanych w związku z jubileuszem pięćdziesięciolecia Międzynarodoweg W środę, 3 września br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyła się promocja publikacji wydanych w związku z jubileuszem pięćdziesięciolecia Międzynarodoweg Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top