wtorek, 28 czerwiec 2022, 11:29

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Świerzno » Dożynki Gminne w Świerznie

Dożynki Gminne w Świerznie

czwartek, 11 września 2014, 07:29 Kategoria: Gmina Świerzno, rozrywka, społeczeństwo

Dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano go jeszcze kolorowymi wstążkami. Miał zwykle kształt piramidy lub korony.

6 września br. w Świerznie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęły się one uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym. Po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Gryfic oraz „Stuchowianki” udał się na stadion „pod lasem”. Tam wszystkie sołectwa z naszej gminy zaprezentowały swoje wieńce.

Starostowie Dożynek Lucyna Wasiak i Robert Wiśniewski przekazali Wójtowi Krzysztofowi Atrasowi chleb dożynkowy upieczony z tegorocznego ziarna. Wójt podziękował rolnikom
za ich całoroczny trud. Bochen chleba podzielono między uczestnikami dożynek.Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świerznowskiej podczas dożynek realizowało zadanie publiczne pn. „ Łączymy pokolenia – Nasza gmina, to wspólna rodzina. Miało ono na celu integracje społeczności lokalnej i wzmacnianie więzi. W przeprowadzonym konkursie sołectwa reprezentowała rodzina wielopokoleniowa. W czasie trwania imprezy można było skosztować przepysznych potraw, które przygotowały sołectwa naszej gminy.

Jak co roku przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Artur Łącki Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Józef Malec Zastępca Burmistrza Golczewa oraz Maria Małysza Przedstawicielka ZODR Barzkowice oceniła wieńce według regulaminu.

I miejsce zajęło sołectwo Świerzno.

II miejsce zajął wieniec z Margowo (sołectwo Chomino), a III miejsce sołectwo Jatki.
Wieniec z Sołectwa Świerzno zajął również I miejsce w Międzygminnym Konkursie Wieńców Dożynkowych, który odbył się 6 września br.  w Wolinie.

Podczas sobotnich uroczystości Stanisław Salanek Przewodniczący Zarządu Rejonu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wręczył Krzysztofowi Atrasowi Wójtowi Gminy oraz Emilii Szczeblewskiej Sekretarz Gminy Złote Honorowe Odznaki przyznane przez Zarząd Główny PZER i I za pracę na rzecz kół terenowych w gminie Świerzno.

Przed dożynkową publicznością swoje utwory zaprezentowały zespoły z Białorusi: „Lad” oraz „Rondo”. Zabawę taneczną do białego rana poprowadził zespół „Manta”.

Dożynki nie byłyby tak piękne, gdyby nie zaangażowanie pracowników świetlic, bibliotek, szkół oraz urzędu gminy.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów:

– Bank Spółdzielczy Wolin
– PGE Energia Natury

– Pan Artur Łącki – Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego

– Pan Andrzej Atras i Pan Wacław Gojlik – S.C. Rolgo Stuchowo

– Pan Andrzej Seńko – BAS Gostyń

– Pan Sławomir Dobies – Piekarnia Stuchowo

– Pan Stanisław Toboła

-Pan Stanisław Ryfa
– Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Barzkowice oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Dożynki Gminne w Świerznie Reviewed by on . Dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały by Dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały by Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top