piątek, 1 grudzień 2023, 02:13

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Odkrycie złotej monety Fryderyka Wilhelma w Kamieniu Pomorskim

Odkrycie złotej monety Fryderyka Wilhelma w Kamieniu Pomorskim

wtorek, 04 listopada 2014, 17:49 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Pan Andrzej Włodarczyk wraz z małżonką przekazał na ręce zastępcy burmistrza pana Andrzeja Jędrzejewskiego niezwykle cenną monetę. Jest to złota moneta króla Prus Fryderyka Wilhelma. Na awersie w centralnej części znajduje się wizerunek króla, w otoku napis FRIED:WILHELM KOENIG VON PREUSSEN; na rewersie widnieje herb Prus z datą 1794 i godłem – orłem trzymającym w szponach zdobycze wojenne – armaty i chorągwie. Moneta została znaleziona przez pana Andrzeja Włodarczyka 3 października br. podczas prac budowlanych prowadzonych przy rozbiórce chodnika na ul. Konopnickiej przy posesji nr 10. Pan Andrzej o odkryciu poinformował burmistrza Kamienia Pomorskiego pana Bronisława Grzegorza Karpińskiego.

Na prośbę pani Ewy Staneckiej – Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w miejscu odkrycia monety 17 października br. archeolog Grzegorz Kurka przeprowadził wykopaliska w celu sprawdzenia miejsca i ewentualnego odkrycia kolejnych zabytków. Prace archeologiczne wspomagane były przez badania za pomocą wykrywacza metali wykonane przez pana Andrzeja Sorokę.

Moneta została zabezpieczona i przekazana do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prawdopodobnie zostanie ona w najbliższym czasie przekazana do kamieńskiego muzeum.

 

 

Grzegorz Kurka/MHZK

Odkrycie złotej monety Fryderyka Wilhelma w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . Pan Andrzej Włodarczyk wraz z małżonką przekazał na ręce zastępcy burmistrza pana Andrzeja Jędrzejewskiego niezwykle cenną monetę. Jest to złota moneta króla Pr Pan Andrzej Włodarczyk wraz z małżonką przekazał na ręce zastępcy burmistrza pana Andrzeja Jędrzejewskiego niezwykle cenną monetę. Jest to złota moneta króla Pr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top