niedziela, 1 październik 2023, 16:44

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Młodzież i inicjatywa obywatelska. Czy Międzyzdroje są na to gotowe?

Młodzież i inicjatywa obywatelska. Czy Międzyzdroje są na to gotowe?

wtorek, 24 marca 2015, 08:10 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, społeczeństwo

Lokalne społeczeństwa obywatelskie to podstawa funkcjonowania demokracji. Polska już od 25 lat jest państwem demokratycznym. Czy jednak potrafimy stworzyć lokalne społeczeństwa obywatelskie? Co to właściwie takiego?

To społeczności, których główne cechy to aktywność społeczna i zdolność do samoorganizacji oraz podejmowania oddolnych inicjatyw i dążenia do osiągania określonych w nich rezultatów. Nie oznacza to jednak rywalizacji z demokratycznie wybraną władzą samorządową . Wręcz przeciwnie, najlepsze efekty osiągane są wtedy, gdy twórcy inicjatyw obywatelskich współpracują z lokalną władzą. W końcu lokalna władza , to reprezentanci społeczności lokalnej, którzy powinni liczyć się z potrzebami osób, które ich wybrały.

Coraz chętniej młodzi ludzie, którzy tylko z książek znają PRL, śmiało podejmują się artykułowania swoich potrzeb i tworzą oddolne inicjatywy obywatelskie. W Międzyzdrojach świetnym przykładem tego jest młodzież działająca przy Pracowni Motywacja i Działanie w programie go!pro.Art.notDrugs – SKATE EDITION. To liczna grupa młodzieży uprawiającej sporty ekstremalne, zrzeszonej wokół potrzeby – jaką jest wybudowanie w Międzyzdrojach skateparku. Co robią w tej sprawie? Biorą ją w swoje ręce! Właśnie rozpoczęli rozmowy z członkami Komisji Spraw Komunalnych i Społecznych Rady Miejskiej w Międzyzdrojach.

W ten sposób przez doświadczenie młodzi ludzie uczą się samorządności. Doświadczenie, to w końcu najbardziej skuteczny sposób na naukę. Miejmy nadzieję, że ich postawa zmotywuje również innych do przejmowania spraw w swoje ręce, a co za tym idzie do tworzenia skutecznych oddolnych inicjatyw obywatelskich.

/MID

Młodzież i inicjatywa obywatelska. Czy Międzyzdroje są na to gotowe? Reviewed by on . Lokalne społeczeństwa obywatelskie to podstawa funkcjonowania demokracji. Polska już od 25 lat jest państwem demokratycznym. Czy jednak potrafimy stworzyć lokal Lokalne społeczeństwa obywatelskie to podstawa funkcjonowania demokracji. Polska już od 25 lat jest państwem demokratycznym. Czy jednak potrafimy stworzyć lokal Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top