środa, 18 maj 2022, 12:31

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » Międzynarodowy Festiwal „SAXMANIA 2015” z koncertem w Wolinie

Międzynarodowy Festiwal „SAXMANIA 2015” z koncertem w Wolinie

wtorek, 28 kwietnia 2015, 21:33 Kategoria: Gmina Wolin, kultura i sztuka

Gmina Wolin, Ośrodek Kultury Gminy Wolin znaleźli się w gronie współorganizatorów koncertów saksofonowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego „SAXMANIA 2015” . W minioną sobotę (25.04.2015r.), w kościele pw. Św. Stanisława  w Wolinie, odbył się niepowtarzalny koncert w ramach Festiwalu Saksofonowego. Koncert rozpoczął występ ok. czterdziestoosobowej orkiestry saksofonowej, składającej się z uczestników warsztatów saksofonowych, uczniów i studentów klas saksofonu, którzy zjechali do Szczecina z całej Polski aby szlifować swój warsztat pod okiem wybitnych artystów. Wykonali oni wspólnie temat z filmu „Różowa pantera” pod dyrekcją Dariusza Samóla. Wśród wykonawców znaleźli się również SAXOPHONE ENSEMBLE – ośmioosobowy zespół saksofonowy złożony z artystów z całej Polski, oraz z Włoch. W skład SAXOPHONE ENSEMBLE wchodzą saksofony od sopranu do saksofonu basowego, który jest unikatem na skalę kraju. Zebrani mogli przekonać się o wyjątkowym brzmieniu zespołu, które można porównać do pełnego brzmienia organów. Zespół poprowadził Dyrektor Artystyczny Festiwalu prof. Akademii Sztuki – dr hab. Dariusz Samól. Skład zespołu: Valentina Renesto, Agnieszka Jutkiewicz, Julita Przybylska, Dobrawa Grzymała, Wiesław Orłowski, Mirosław Jędrzejewski, Artur Motyka, Tomasz Kasperski. Zespół zagrał aranżacje utworów orkiestrowych: G. F. Haendel – Watermusic, E. Elgar – Serenada, I. Albeniz – Sevilla, S. Moniuszko – Chór dziewcząt z opery Straszny dwór.

Na program koncertu składał się również występ TRIO Z AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE, w składzie Mateusz Sawicki – saksofon, Oliwia Szyjka – flet, Sławomir Siwiak – fortepian. Zespół przygotowuje się do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego    w Filadelfii we Włoszech. Bogaty program koncertu to również występy solistów z towarzyszeniem fortepianu: Iwona Grysak – uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie oraz Cyprian Szawracki – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie. Oboje przygotowują się również do konkursu w Filadelfii.

Festiwal SAXMANIA 2015, to artystyczne przedsięwzięcie, które jest współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskie, oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Organizatorem głównym jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Sztuki IMPRESJA z Prezesem Stowarzyszenia na czele, Panią Ewą Ruszałą, która organizuje Festiwal już od 9 lat. Współorganizatorami tego niepowtarzalnego projektu artystycznego jest Akademia Sztuki w Szczecinie, Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, a do ich grona dołączyła Gmina Wolin.

Organizatorzy pragną złożyć podziękowania proboszczowi ks. kan. mgr Leszkowi Koniecznemu za otwartość, gościnność i współpracę.

                                                                                  Ośrodek Kultury Gminy Wolin

Międzynarodowy Festiwal „SAXMANIA 2015” z koncertem w Wolinie Reviewed by on . Gmina Wolin, Ośrodek Kultury Gminy Wolin znaleźli się w gronie współorganizatorów koncertów saksofonowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego „SAX Gmina Wolin, Ośrodek Kultury Gminy Wolin znaleźli się w gronie współorganizatorów koncertów saksofonowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego „SAX Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top