niedziela, 4 czerwiec 2023, 06:31

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Złoty wiek Wolina”

„Złoty wiek Wolina”

czwartek, 30 kwietnia 2015, 07:40 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

We wtorek 28 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Agnieszkę Gawron-Kłosowską ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, która opowiedziała o działalności Stowarzyszenia. Agnieszka z zawodu jest konserwatorem dzieł sztuki. W skansenie zajmuje się m. in. produkcją pergaminu. Po obejrzeniu prezentacji goście nie kryli podziwu dla członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów, którzy swoją pracą przyczyniają się do promocji naszego regionu. Dowiedzieliśmy się o planach na przyszłość, nagrodach, realizacji wielu projektów oraz współpracy Stowarzyszenia z wieloma instytucjami, fundacjami…

W osadzie Słowian i Wikingów, która powstała w 2002 roku, można zobaczyć rekonstrukcje 25 chat z wczesnego średniowiecza, przyjrzeć się, jak wyglądało na co dzień życie ludzi z tamtego okresu. Członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów prowadzą również warsztaty archeologii eksperymentalnej, lepienia z gliny, pisania gęsimi piórami czy strzelania z łuku… Oprócz tego uczestniczą w wielu targach turystycznych, wydają publikacje, poprzez założenie spółdzielni DRAKKAR wspierają osoby bezrobotne, biorą udział przy realizacji programów telewizyjnych, filmów, teledysków.

Wycieczka do Centrum Słowian i Wikingów to idealna lekcja historii dla uczniów, jak również dla osób dorosłych, którzy chcą dowiedzieć się, jak żyli i czym zajmowali się osadnicy w średniowiecznym Wolinie. Przybyli goście obejrzeli również film „Złoty wiek Wolina” w reżyserii Zdzisława Cozac’a. Ekranizacja doskonale pokazała czasy świetności Wolina, bogatego wówczas kupieckiego miasta, w którym przecinały się szlaki handlowe ówczesnej Europy. Dopełnieniem filmu była niesamowita muzyka.

Po spotkaniu można było zakupić film „Miasto zatopionych bogów” wyreżyserowany również przez Zdzisława Cozac’a. Agnieszka Gawron-Kłosowska zapowiedziała dalszą współpracę Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z międzyzdrojską biblioteką. Obie strony wyraziły chęć zorganizowania warsztatów dla szkół podstawowych, które będą dotyczyć historii piśmiennictwa.

Bibliotekarze

„Złoty wiek Wolina” Reviewed by on . We wtorek 28 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Agnieszkę Gawron-Kłosowską ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów We wtorek 28 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Agnieszkę Gawron-Kłosowską ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top