sobota, 2 grudzień 2023, 07:30

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamieńska Noc Muzeów 2015 zakończona
Kamieńska Noc Muzeów 2015 zakończona

Kamieńska Noc Muzeów 2015 zakończona

wtorek, 19 maja 2015, 19:25 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się piąta edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kuracjuszy i turystów. Pierwsi zwiedzający pojawili się w siedzibie MHZK, w Pałacu Biskupim, punktualnie o godz. 19.00. Godzinę później, po oficjalnym otwarciu tegorocznej edycji Nocy Muzeów przez przewodniczącego Rady Muzealnej MHZK Pana Henryka Masłowskiego, zaprezentowana została krótka prezentacja przybliżająca dawnych włodarzy naszego miasta zatytułowana: „Kim byli? Dokąd zmierzali? Kamieńscy burmistrzowie z lat 1945-1950”. W jej trakcie zaprezentowano m.in. unikatowe fotografie z pogrzebu pierwszego polskiego burmistrza naszego miasta Stanisława Kuczkowskiego z grudnia 1945 r., które podarowane zostały MHZK przez Panią Marię Modrzejewską. Ogromne wrażenie na naszych słuchaczach wywołała, przywieziona przez nas w czwartek z Warszawy, pierwsza polska flaga uszyta w Kamieniu Pomorskim w 1945 r. przez żonę pierwszego polskiego starosty kamieńskiego Władysława Jasińskiego – Wandę. Flaga ta, wypożyczona nam została przez syna Państwa Jasińskich – Michała, którego w dniach 22-24 maja gościć będziemy w Kamieniu w związku z 70. rocznicą przybycia do naszego miasta grupy operacyjnej, kierowanej przej jego ojca, organizującej polskie życie na Ziemi Kamieńskiej. Po prezentacji wyruszyliśmy w stronę wirydarza katedralnego. Wieczorna sceneria tego miejsca wszystkich chyba utwierdziła w przekonaniu o jego wyjątkowości. Po powrocie do Pałacu Biskupiego o godz. 22.00 udaliśmy się szlakiem murów obronnych osiedla katedralnego i miasta na basztę, skąd podziwialiśmy panoramę Kamienia Pomorskiego. Po zejściu na dół wróciliśmy do Pałacu, gdzie przedstawiona została prezentacja ukazująca siedemdziesięciolecie współczesnej polskiej historii naszego miasta na fotografiach ze zbiorów MHZK, która po północy zakończyła tegoroczną Noc Muzeów.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie! Podziękowania kierujemy również pod adresem proboszcza kamieńskiej parafii ks. kan. Dariusza Żarkowskiego, ks. Bartłomieja Bugajaka i paulinów z Łukęcina za nieocenioną pomoc organizacyjną.

Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Kamieńska Noc Muzeów 2015 zakończona Reviewed by on . Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się piąta edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się piąta edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top