piątek, 9 grudzień 2022, 13:32

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zaproszenie na rocznicowe uroczystości
Zaproszenie na rocznicowe uroczystości

Zaproszenie na rocznicowe uroczystości

środa, 20 maja 2015, 20:58 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Rok 2015 jest jubileuszowym rokiem, w którym przypada siedemdziesięciolecie współczesnej polskiej historii Kamienia Pomorskiego. 5 marca obchodziliśmy siedemdziesiątą rocznicę zdobycia Ziemi Kamieńskiej przez żołnierzy Armii Czerwonej i 1 Armii Wojska Polskiego. W tym roku po raz pierwszy uczcimy dzień 23 maja, w którym przed siedemdziesięcioma laty narodziła się polska administracja na Ziemi Kamieńskiej. Burmistrz Gminy Kamień Pomorski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim, Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej mają zaszczyt zaprosić na obchody 70. rocznicy polskiego Kamienia Pomorskiego. Upamiętnia ona przybycie do miasta, 23 maja 1945 r., grupy operacyjnej organizującej polskie życie na Ziemi Kamieńskiej, którą kierował żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, Pełnomocnik Rządu RP na Obwód Kamień i pierwszy polski starosta kamieński Władysław Jasiński.

Obchody rozpocznie spotkanie z Pionierami Ziemi Kamieńskiej, które odbędzie się w piątek, 22 maja, o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim. Szczególnym gościem piątkowego spotkania będzie syn pierwszego starosty Michał Jasiński. 23 maja, w 70. rocznicę przybycia do Kamienia grupy operacyjnej, o godzinie 11.30 na gmachu sanatorium uzdrowiskowego „Chrobry” (od strony Placu 5 Marca) nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej starostę Władysława Jasińskiego. W budynku zajmowanym dziś przez sanatorium w 1945 r. zorganizował się Urząd Pełnomocnika Rządu RP na Obwód Kamień tworzący polską administrację na naszym terenie. Po odsłonięciu tablicy, o godzinie 12.00, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Pałacu Biskupim odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski 1945-1950”. Obchody zakończy w niedzielę, 24 maja o godzinie 10.00, msza święta w intencji Pionierów Ziemi Kamieńskiej.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

 

Zaproszenie na rocznicowe uroczystości Reviewed by on . Rok 2015 jest jubileuszowym rokiem, w którym przypada siedemdziesięciolecie współczesnej polskiej historii Kamienia Pomorskiego. 5 marca obchodziliśmy siedemdzi Rok 2015 jest jubileuszowym rokiem, w którym przypada siedemdziesięciolecie współczesnej polskiej historii Kamienia Pomorskiego. 5 marca obchodziliśmy siedemdzi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top