piątek, 2 grudzień 2022, 10:15

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Michał Rembas w MHZK
Michał Rembas w MHZK

Michał Rembas w MHZK

wtorek, 09 czerwca 2015, 07:44 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie autorskie ze szczecińskim dziennikarzem turystycznym i historykiem Michałem Rembasem, który zaprezentował swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków”. Wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji „Lider” ze Szczecina książka powstawała przez ponad rok. Na 132 stronach znalazło się ponad 120 fotografii prezentujących detale architektoniczne zabudowy Szczecina pochodzącej z przełomu XIX i XX w. nawiązujące do wcześniejszych epok w sztuce.

„Cuda” to z pewnością publikacja niecodzienna zachęcająca do spojrzenia na otaczającą nas zabytkową zabudowę naszego miasta wojewódzkiego oczami turysty. Takie właśnie spojrzenie towarzyszyło Autorowi. Szczecin jest w tej dobrej sytuacji, w przeciwieństwie do Berlina, że detali architektonicznych w tym mieście zachowało się nie mało. W międzywojniu Szczecin nie modernizował się w takim tempie jak wówczas stołeczny Berlin, w którym nie przejmowano się detalami starej zabudowy. Po 1945 r. już w polskim Szczecinie detale widocznie kojarzące się z Niemcami usuwano. Sporo innych jednak przetrwało czyniąc ze szczecińskich kamienic, jak pisał M. Rembas we wstępie do swej pracy, „istną mieszankę stylów i konwencji artystycznych”. Świetnym przykładem takiej „mieszanki” jest gmach Urzędu Celnego, gdzie zobaczyć możemy postać Indianina czy mieszkańca Afryki.

W swej książce Autor pogrupował sfotografowane detale w działy takie jak: „Bogowie” „Bestie i stwory”, „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Rośliny”, „Rzeczy”, „Słońce”, „Scenki i kompozycje”. Starając się wyjaśnić czytelnikowi znaczenie poszczególnych detali niejednokrotnie konsultował się ze specjalistami z różnych dziedzin. W części zatytułowanej „Przemiany” Autor pokazał fasady, które w wyniku postępującego niszczenia lub niefachowej konserwacji zatraciły swój pierwotny wygląd mimo, iż na ogół, w mniejszym lub większym stopniu, znajdują się pod ochroną służb konserwatorskich. Niejednokrotnie ujęte w publikacji fotografie mają już niestety charakter archiwalny. Podczas remontów elewacji, którym poddawane są kamienice detale są często traktowane w nieodpowiedni sposób. Bywa, że się je skuwa lub zmienia ich wygląd czego dobitnym przykładem jest Hermes z kamienicy przy ul. Obrońców Warszawy, którego w wyniku remontu pozbawiono głowy.

Autor stawał często przed koniecznością kilkakrotnego fotografowania detali z uwagi na lepsze oświetlenie poszczególnych elementów. Z wykonanych kilku tysięcy zdjęć dokonał selekcji umieszczając w książce te, które mogły stać się bardziej atrakcyjne dla czytelnika. Nie wszystkie udało się w niej zamieścić, doszły kolejne, które, jak zapewnił nasz gość, znajdą się w obecnie przygotowywanej drugiej części „Cudów”.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Michał Rembas w MHZK Reviewed by on . W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie autorskie ze szczecińskim dziennikarzem turystycznym i historykiem Michałem Rembasem, k W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie autorskie ze szczecińskim dziennikarzem turystycznym i historykiem Michałem Rembasem, k Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top