sobota, 2 grudzień 2023, 05:47

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Z kamieńskiego Festiwalu

Z kamieńskiego Festiwalu

sobota, 04 lipca 2015, 17:30 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Wczoraj w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się trzeci koncert w ramach tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczęła go część organowa, podczas której kamieńska publiczność usłyszała jednego z najwybitniejszych polskich organistów, mistrza improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, występującego w Kamieniu wielokrotnie począwszy od 1978 r.

Głównym bohaterem występu prof. Gembalskiego stał się, w przypadającą w tym roku 330. rocznicę urodzin, Jan Sebastian Bach. Zgromadzona w katedrze publiczność usłyszała w mistrzowskim wykonaniu „Preludium i fugę D-dur BWV 532” tego wielkiego kompozytora, „Fugę na temat B-A-C-H” Johanna Ludwiga Krebsa, ucznia Jana Sebastiana, „Fantazję z Bachem w tle” współczesnego polskiego kompozytora Krzysztofa Grzeszczaka. Część organową zakończyła „Improwizacja” na temat Bacha entuzjastycznie przyjęta przez kamieńską publiczność. Po tym utworze prof. Julian Gembalski, przyjaciel naszego miasta i festiwalu, od ponad trzydziestu pięciu lat występujący w Kamieniu oraz nadzorujący prace konserwatorskie organów kamieńskich, prowadzone w ostatnich latach, został uhonorowany pamiątkowym Medalem Pięćdziesięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, którego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku. Nie był to ostatni jubileuszowy akcent w trakcie tego piątkowego koncertowego wieczoru.

Po części organowej, w transepcie średniowiecznej katedry kamieńskiej, wystąpił Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Szczeciński chór wykonał utwory dawnych i współczesnych mistrzów – Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego, Marka Jasińskiego, jego ucznia Szymona Godziemby-Trytka, Sergiusza Rachmaninowa oraz amerykańskich kompozytorów – Erica Whitacre oraz Mosesa Hogana.

Chór ZUT-u, stworzony przez swego patrona w 1952 r. jako Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, występował w Kamieniu wielokrotnie i jest związany z naszym festiwalem od początku. To właśnie ten zespół pod batutą Jana Szyrockiego, pieśnią „Gaude Mater Polonia”, rozpoczął 23 czerwca 1964 r. pierwszy z cyklu „Koncertów Organowych”, które legły u podstaw kamieńskiego festiwalu, a 4 czerwca 1965 r. jego pierwszą edycję. Po pięćdziesięciu latach hymn „Gaude Mater Polonia” rozbrzmiał po raz kolejny w murach naszej katedry. Tym razem wykonany przez kontynuatorów dzieła zmarłego w 2003 r. prof. Jana Szyrockiego spotykając się z owacyjnym przyjęciem przez kamieńską publiczność.

Wyjątkowym podziękowaniem dla szczecińskiego chóru stał się Medal Pięćdziesięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim wręczony, w imieniu Komitetu Organizacyjnego, obecnemu dyrygentowi i dyrektorowi artystycznemu chóru Szymonowi Wyrzykowskiemu przez przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej Henryka Masłowskiego.

Kolejny koncert tegorocznego festiwalu, tym razem specjalny, rozpocznie się już jutro (w niedzielę) o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy na występ Chóru Młodzieżowego z Republiki Południowej Afryki „KwaZulu-Natal Youth Choir”.

Fragmenty wczorajszego koncertu zostały zamieszczone na facebookowym profilu naszego festiwalu:

https://www.facebook.com/pages/Mi%C4%99dzynarodowy-Festiwal-Muzyki-Organowej-i-Kameralnej-w-Kamieniu-Pomorskim/191539287551428?fref=ts

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

Z kamieńskiego Festiwalu Reviewed by on . Wczoraj w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się trzeci koncert w ramach tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu P Wczoraj w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się trzeci koncert w ramach tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu P Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top