środa, 6 grudzień 2023, 18:50

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Prof. Bralczyk, prof. Miodek, Kucówna …. czyli „Polski galopem”
Prof. Bralczyk, prof. Miodek, Kucówna …. czyli „Polski galopem”

Prof. Bralczyk, prof. Miodek, Kucówna …. czyli „Polski galopem”

poniedziałek, 13 lipca 2015, 23:03 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

17 lipca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbędzie się cykl spotkań ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Polski galopem. Wakacje z ojczystym”.

Będzie to całodzienne wydarzenie, podzielone na dwie części, w których wezmą udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży.

Pierwszą część, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, poprowadzi dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Ponadto lekcji retoryki dla dzieci udzieli dr Aneta Załazińska, współautorka (wraz z Michałem Rusinkiem) książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Będzie to też okazja do poznania w błyskawicznym tempie, przy pomocy animowanych filmów, dziejów polszczyzny, przedstawionych przez dr Izabelę Winiarską i Jarosława Górskiego.

W drugiej części zobaczymy prof. Jerzego Bralczyka i profesora Jana Miodka w rozmowie z Michałem Ogórkiem i gościnnie dr hab. Katarzyną Kłosińską, którzy będą zastanawiali się nad tym, czy najlepiej na świecie po polsku mówią właśnie Polacy. Kolejne spotkanie organizatorzy zaplanowali z wybitną aktorką a także autorką książek Zofią Kucówną, która przeczyta wybrane fragmenty z XI Księgi „Pana Tadeusza”. Na koniec wieczoru w wykonaniu Krystyny Czubówny – ulubionej lektorki Polaków , usłyszymy baśnie z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2015”.

Spotkania odbędą się 17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach, ul. Norwida 15. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Pierwsza cześć dla dzieci i młodzieży 10:00-13:30 Druga część 18:00-20:45

 

POLSKI GALOPEM – WAKACJE Z OJCZYSTYM

UDZIAŁ BIORĄ

PROF. JERZY BRALCZYK
Specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Autor wielu książek poświęconych problematyce językowej (m.in. „Wszystko zależy od przyimka” razem z prof. Andrzejem Markowski i prof. Janem Miodkiem oraz najnowsza„500 zdań polskich”). W Polskim Radiu można go usłyszeć w popularnej audycji „Słowo o słowie”.

KRYSTYNA CZUBÓWNA
Dziennikarka i prezenterka telewizyjno-radiowa, niezrównana lektorka filmów przyrodniczych. Przez wiele lat współpracowała w TVP 2 z Panoramą. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów. W 2001 otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej w programie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DR HAB. AGNIESZKA FRĄCZEK

Językoznawca i germanistka, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka poezji dziecięcej, w której wyzyskuje twórczą moc słowa i bawi się językiem. Pisze m.in. o homofonach, frazeologizmach i przysłowiach. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką i labradorką Daszeńką, a od niedawna także ze stadem kotów: Zakrętką, Kolesiem, Franciszką (zwaną Fisią) i Asem.

JAROSŁAW GÓRSKI
Dziennikarz i recenzent literacki, autor książek popularnonaukowych i wielu książek edukacyjnych dla dzieci. Napisał ponad 1000 artykułów popularyzujących różne dziedziny humanistyki. Redaktor literatury oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wieloletni nauczyciel w szkołach gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych; prowadzi wykłady propagujące literaturę, sztukę i humanistykę a także umiejętności dziennikarskie wśród dorosłych (m.in. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku).

DR HAB. KATARZYNA KŁOSIŃSKA / GOŚCINNIE
Językoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Popularyzatorka wiedzy o języku – od 2004 r. współpracuje z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadzi audycje poświęcone polszczyźnie (obecnie z Kubą Strzyczkowskim). Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularyzujących polszczyznę (m.in. „Co w mowie piszczy“ na podstawie audycji radiowych).

BARBARA KOSMOWSKA
Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, a „Pozłacana rybka” dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

ZOFIA KUCÓWNA

Aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka książek, m.in. „Zatrzymać czas” i „Zapach szminki”. W latach 1955-57 występowała w Teatrze Młodego Widza w Krakowie, w latach 1957-59 w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Od 1959 aktorka scen warszawskich: Teatru Powszechnego, Teatru Ateneum, Teatru Narodowego (z którym związana była przez wiele lat) a od 1986 roku Teatru Współczesnego. Występowała w wielu sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza. Jej dorobek telewizyjny to m.in. kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji.

PROF. JAN MIODEK

Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzator wiedzy
o języku polskim, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego. W latach 1987-2007 prowadził cotygodniowy program telewizyjny „Ojczyzna polszczyzna”, od 2009 – cotygodniowy program telewizyjny „Słownik polsko@polski”. Z gościnnymi wykładami wyjeżdżał do Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, Danii, Austrii, USA, Kanady i na Litwę.

MICHAŁ OGÓREK
Dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i satyryk – mistrz dowcipu, elokwencji i ironii, autor prześmiesznych felietonów w „Gazecie Wyborczej”. Popularny komentator życia codziennego Polaków. Autor wielu książek, w tym najnowszej – „Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas” oraz, napisanej wspólnie z Jerzym Bralczykiem –„Kiełbasa i sznurek”.

IWONA TWOREK
Nauczycielka języka polskiego w I LO im. St. Dubois w Koszalinie. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, przygotowujące do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wspólnie z innymi polonistami a także uczniami organizuje w szkole Tydzień Języka Polskiego. W ramach propagowania kultury języka zaproponowała zajęcia dla gimnazjalistów z powiatu koszalińskiego pod nazwą „Koło młodych talentów polonistycznych”.

DR IZABELA WINIARSKA-GÓRSKA

Językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji językoznawczych. Współautorka, wraz z Jarosławem Górskim, serii filmów animowanych pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Animacja rysunkowa powstała w ramach programu „Ojczysty – znam, lubię, szanuję” i ukazuje najistotniejsze momenty i zjawiska w dziejach języka polskiego.

DR ANETA ZAŁAZIŃSKA
Językoznawca, adiunkt w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Podyplomowego Studium Retoryki UJ. Autorka publikacji o tematyce językowej, m.in.: „Retoryka podręczna” i „Retoryka codzienna” (współautor: Michał Rusinek). Wraz z Michałem Rusinkiem napisała książkę dla dzieci „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Juror konkursów krasomówczych.

 

POLSKI GALOPEM

ZAPRASZAMY NA WAKACJE Z OJCZYSTYM

17 lipca (piątek) – MIĘDZYZDROJE
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Norwida 15

PROGRAM
I CZĘŚĆ / DZIECI I MŁODZIEŻ

10.00 – 10.45

ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek

dzieci 5-10 lat

Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy
i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

11.00 – 11.45

CZY RODZICÓW DA SIĘ PRZEKONAĆ? MAGIA SŁÓW CZYLI RETORYKA DLA DZIECI / dr Aneta Załazińska
dzieci 7-12 lat

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z

nauczycielami załatwić każdą sprawę? Autorka książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci” (współautor Michał Rusinek) zna odpowiedź na te i inne pytania – nauczy dzieci, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć.

12.00 – 12.30

WAKACJE Z PANNĄ FOCH / Barbara Kosmowska

dzieci i młodzież 10-14 lat
Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej książce „Panna Foch” i Poli. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Książka aż iskrzy się od ważnych pytań.

12.45-13.30
BŁYSKAWICZNE DZIEJE POLSZCZYZNY / dr hab. Izabela Winiarska, Jarosław Górski
dzieci i młodzież 10-14 lat

Multimedialna lekcja historii języka polskiego połączona z pokazem animowanych filmów. Słuchacze dowiedzą się z nich m.in. o tym: jak mówili nasi przodkowie, kiedy powstał język polski, co to znaczy polszczyzna sarmacka, jakie są najstarsze zabytki języka polskiego, dlaczego język się zmienia.

 

II CZĘŚĆ

18.00-18.45
ZAPROSZENIE DO SOPLICOWA / Zofia Kucówna

Kto słyszał, jak Zofia Kucówna czyta wspaniałe teksty z „Pana Tadeusza”, ile wkłada w to siły, energii, temperamentu, ten nie zapomni tych strof do końca życia. Bo Kucówna jest czarodziejką słów.

19.00-20.00

CZY POLACY MÓWIĄ PO POLSKU NAJLEPIEJ NA ŚWIECIE?

/ prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Michał Ogórek; gościnnie dr hab. Katarzyna Kłosińska

Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów – opowiada profesorski duet Jerzy Bralczyk i Jan Miodek w rozmowie z Michałem Ogórkiem i Katarzyną Kłosińską.

20.00-20.45
BAŚNIE BRACI GRIMM BEZ CENZURY / Krystyna Czubówna

Ulubiona lektorka Polaków przeczyta fragmenty z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Porywające. To uczta dla zardzewiałej wyobraźni dorosłych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2015”.

 

 

 

Prof. Bralczyk, prof. Miodek, Kucówna …. czyli „Polski galopem” Reviewed by on . 17 lipca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbędzie się cykl spotkań ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Polski galopem. 17 lipca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbędzie się cykl spotkań ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Polski galopem. Rating: 0

Komentarze (1)

  • Gość

    Znalazłam Państwa stronę szukając informacji o spotkaniach z profesorem J. Bralczykiem. I cóż widzę pod tytułem artykułu? Tekst „poniedziałek, 13 Lipiec 2015″. Chyba profesor nie byłby zadowolony, tym bardziej, że jest to strona biblioteki, a więc instytucji powołanej do dbałości o język. Przecież takie automatyczne teksty również można sformatować tak, żeby wyświetlany był tekst ” „poniedziałek, 13, Lipiec, 2015” lub „poniedziałek, 13 Lipca 2015”.
    Z wyrazami szacunku dla Państwa działalności Agnieszka

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top