sobota, 2 grudzień 2023, 07:31

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Z kamieńskiego Festiwalu

Z kamieńskiego Festiwalu

poniedziałek, 13 lipca 2015, 23:30 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątek, 10 lipca br., odbył się piaty już koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert Andrzeja Wątorskiego, w katedrze kamieńskiej rozbrzmiało „Preludium g-moll” Dietricha Buxtehudego w wykonaniu dr. hab. Władysława Szymańskiego profesora Akademii Muzycznej w Katowicach i ucznia prof. Juliana Gembalskiego, który wystąpił w Kamieniu 3 lipca. Występ Władysława Szymańskiego był jego debiutem na festiwalu w Kamieniu Pomorskim, choć za kontuarem kamieńskiego króla instrumentów zasiadł po raz pierwszy, jeszcze jako student, w latach osiemdziesiątych, gdy uczestniczył w jednej z edycji kursów mistrzowskich prowadzonych przez prof. Józefa Serafina towarzyszących niegdyś naszemu festiwalowi. Oprócz utworu Buxtehudego kamieńska publiczność usłyszała również muzykę organową Johanna Jacoba Pachelbela, Giovanniego Morandiego oraz oczywiście i Jana Sebastiana Bacha, którego utwory od początku festiwalu goszczą niemal na wszystkich kamieńskich koncertach.

W części kameralnej w transepcie naszej katedry dwukrotnie wystąpił debiutujący w Kamieniu, istniejący od 1998 r., kwartet smyczkowy „Royal String Quartet” w składzie – Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka) i Michał Pepol (wiolonczela). Koncertujący w kraju i zagranicą oraz wielokrotnie nagradzany kwartet od trzech lat na stałe rezyduje w Queens University w Belfaście będąc jednym z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych i ambasadorem naszej kultury na świecie. „Royal String Quartet” wykonał podczas koncertu utwory Bacha i Ludwika van Beethovena wywołując entuzjastyczne oklaski zgromadzonej w katedrze publiczności.

Kolejny koncert już 17 lipca. Za kontuarem kamieńskich organów zasiądzie prof. Józef Serafin, dyrektor artystyczny naszego festiwalu, a jako wykonawca związany z nim od 1969 r., oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Jana Miłosza Zarzyckiego z gitarzystą młodego pokolenia Jakubem Kościuszką jako solistą-instrumentalistą. Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Z kamieńskiego Festiwalu Reviewed by on . W piątek, 10 lipca br., odbył się piaty już koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut W piątek, 10 lipca br., odbył się piaty już koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top