poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 05:23

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Podwójne bisy na festiwalowym koncercie

Podwójne bisy na festiwalowym koncercie

środa, 22 lipca 2015, 22:56 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątkowy wieczór, 17 bm., katedra w Kamieniu Pomorskim, jak co tydzień w okresie letnim już od półwiecza, wypełniła się muzyką mistrzów muzyki klasycznej w ramach szóstego już koncertu tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Muzyczną ucztę rozpoczęła część organowa w wykonaniu prof. Józefa Serafina z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jednego z najwybitniejszych polskich organistów, postaci dla festiwalu w Kamieniu Pomorskim szczególnej, od ponad trzydziestu lat przewodniczącego Rady Artystycznej i dyrektora artystycznego, który po raz pierwszy wystąpił w Kamieniu podczas koncertu inauguracyjnego IV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 13 czerwca 1968 r. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się w październiku 1967 r. w Warszawie. Od 1968 r. Profesor występował w Kamieniu ponad czterdzieści razy co czyni z niego organistę najczęściej koncertującego w ramach kamieńskiego festiwalu.

Pierwszym z utworów, który zaprezentował warszawski wirtuoz organów był „Hymnus ad honorem St. Petri et Pauli” Mariana Sawy, kompozytora i organisty zmarłego przed dziesięcioma laty, który w 1965 r. wystąpił przed kamieńską publicznością podczas I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W repertuarze prof. Serafina znalazły się także utwory Samuela Scheidta, Johanna Sebastiana Bacha i Ferenca Liszta, które licznie zgromadzona w katedrze festiwalowa publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Drugą kameralną część koncertu wypełniła Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Kameralna pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego, złożona z uczestników XXII Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program podczas koncertów w ramach naszego festiwalu, Międzynarodowego Festiwalu w Kołobrzegu „Muzyka w Katedrze” oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Kameralna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem przez kamieńską publiczność. Od 1999 r. tę wyjątkową orkiestrę prowadzi prof. Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, wykładowca warszawskiego UMFC oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. W bieżącym roku jako solista-instrumentalista towarzyszył Młodzieżowej Orkiestrze młody szczeciński wirtuoz Jakub Kościuszko będący jednym z najbardziej utalentowanych polskich gitarzystów. „ Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodrigo i pierwsza część IX symfonii „Z Nowego Świata” Antoniego Dworzaka spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco zgromadzonej w katedrze publiczności co spowodowało dwukrotnie bisowanie młodych muzyków, którzy wykonali kolejno czwar i trzecią część IX symfonii Dworzaka.

Kolejny koncert już w ten piątek, 24 lipca. Utwory dawnych i współczesnych mistrzów zaprezentują: szwedzki wirtuoz organów Hans Fagius oraz Wyszehradzki Kwartet Wiolonczelowy. Serdecznie zapraszamy!

Fragmenty zapisu filmowego z piątkowego koncertu zamieszczone zostały na facebookowym profilu naszego festiwalu:

https://www.facebook.com/pages/Mi%C4%99dzynarodowy-Festiwal-Muzyki-Organowej-i-Kameralnej-w-Kamieniu-Pomorskim/191539287551428?fref=ts

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Podwójne bisy na festiwalowym koncercie Reviewed by on . W piątkowy wieczór, 17 bm., katedra w Kamieniu Pomorskim, jak co tydzień w okresie letnim już od półwiecza, wypełniła się muzyką mistrzów muzyki klasycznej w ra W piątkowy wieczór, 17 bm., katedra w Kamieniu Pomorskim, jak co tydzień w okresie letnim już od półwiecza, wypełniła się muzyką mistrzów muzyki klasycznej w ra Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top