środa, 6 grudzień 2023, 19:44

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » Wieś ulepiona z gliny. Trwa projekt animacyjny w Wisełce.
Wieś ulepiona z gliny. Trwa projekt animacyjny w Wisełce.

Wieś ulepiona z gliny. Trwa projekt animacyjny w Wisełce.

sobota, 25 lipca 2015, 21:23 Kategoria: Gmina Wolin, kultura i sztuka

Tworzenie wielkoformatowej, ceramicznej makiety wsi, sesje zdjęciowe, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, plastyczne i nie tylko – to wszystko odbywa się w ramach projektu „Wisełka na nowo odczytana – przez warsztaty artystyczne do refleksji nad wspólnotą.” Przedsięwzięcie trwa od marca. Pod koniec sierpnia odbędzie się uroczysty finał, a we wrześniu – spotkanie ewaluacyjne. Projekt organizowany jest przez Ośrodek Kultury Gminy Wolin, a dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego Wisełka?

Kto był w Wisełce, ten wie, że to miejsce niezwykłe. Widać to już na pierwszy rzut oka. Piękne, malownicze tereny. Nad morzem, a jednak w oddaleniu od wakacyjnego zgiełku. Zielone wzniesienia, lasy i Woliński Park Narodowy sprawiają, że w Wisełce łatwo poczuć się jak w krainie, gdzie z jednej strony szumi morze, a tuż obok majaczą góry. Wieś ma wiele do zaoferowania turystom w trakcie sezonu – kwatery, kawiarnie, nadmorskie przysmaki. Natomiast stali mieszkańcy tak rozpieszczani nie są. We wsi nie ma ani szkoły, ani poczty, ani obiektu sportowego. Jedyną ofertą kulturalno-edukacyjną dla mieszkańców są zajęcia w Wiejskim Ośrodku Kultury. A potencjalnych odbiorców jest sporo – w Wisełce znajduje się Dom Dziecka, w którym mieszka ok. 30 dzieci. I to właśnie dlatego projekt odbywa się w tej wsi. Jego założeniem jest przywrócenie Wisełki jej mieszkańcom. Zmotywowanie do przyjrzenia się niezwykłemu miejscu, w którym mieszkają.

Po co to wszystko?

W mieszkańcach Wisełki, a zwłaszcza w dzieciach – tkwi energia do twórczości i spotkań. Ład przestrzenny oraz relacje międzyludzkie we wsi są zaburzone. Połowa wsi jest właściwie we władaniu turystów, lokalne dzieciaki nie mają zapewnionych żadnych atrakcji, a nad tym wszystkim wyrasta Dom Dziecka, którego wychowankowie nie czują się mieszkańcami Wisełki, chociaż mieszkają tam nierzadko latami. Comiesięczne warsztaty organizowane specjalnie dla nich mają sprawić, że cała Wisełka spojrzy na siebie „z lotu ptaka”. Ci, którzy nigdy ze sobą nie rozmawiali – będą mieli ku temu okazję. Przestrzeń Domu Dziecka ogrodzona wysoką siatką zostanie otwarta dla wszystkich. Mieszkańcy na nowo zbudują własną tożsamość jako wspólnota oraz stworzą wspólne dzieło: miniatury własnych domów ulepionych z gliny. Połowa domków już jest. Ulepiona, wypalona i gotowa do uroczystej wystawy.

Dla kogo jest ten projekt?

Warsztaty, które odbywają się w ramach projektu przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców. Małych i dużych. Oczywistym jest, że to dzieci i młodzież najchętniej angażują się w działania. I słusznie – bo to właśnie oni są najlepszymi pośrednikami pomiędzy animatorami z szalonymi pomysłami, a dorosłymi mieszkańcami wsi. Do tej pory odbyły się m.in. warsztaty plastyczne: uczestnicy warsztatów stworzyli wielkoformatową mandalę z kartonu, której każda część opowiadała o jej autorze. Dzieło zostało wywieszone na ogrodzeniu Domu Dziecka przy wjeździe do wsi. Powstała wystawa obrazów stworzonych losowo przydzielonymi technikami plastycznymi, nawiązująca do twórczości malarza Alfreda Meistra, który uwieczniał krajobrazy Wisełki. Poza tym, warsztatowicze przeszli intensywne zajęcia dziennikarskie. Zorganizowane zostało Spontaniczne Wiejskie Studio Telewizyjne Wisełka TV. Dzieci wcieliły się w role dociekliwych dziennikarzy i przeprowadziły wywiady przed kamerą z dorosłymi (np. z panem sołtysem i panem leśniczym). Odbyły się warsztaty fotograficzne – uczestnicy otrzymali aparaty i wyruszyli na spacer po wsi w poszukiwaniu dobrych kadrów. Przeprowadzone zostały zabawne sesje fotograficzne w mini-studio rozstawionym na terenie Domu Dziecka. Wyjątkowym wydarzeniem był mały wernisaż z okazji wystawy Mikromuzeów Osobistych. Każdy otrzymał skrzynkę na pomidory i w tej mikroprzestrzeni zaprojektował swoje muzeum – maleńkie eksponaty (kapselki, kamyki, liściki, koraliki itp.) zawisły w woreczkach strunowych przypiętych pinezkami. Zajęcia czerwcowe i lipcowe to prawdziwa pracownia ceramiczna. Mali, więksi i ci zupełnie duzi lepią z gliny domy swoje i nie tylko, na podstawie stworzonej wcześniej dokumentacji fotograficznej wszystkich budynków w Wisełce. Efekty prac ceramicznych zostaną zaprezentowane wszystkim mieszkańcom podczas wydarzenia finałowego pod koniec sierpnia. Wieczorem, na pięknych terenach Domu Dziecka rozstawiona zostanie gliniana makieta wsi – zgodnie z faktycznym układem ulic i rozstawieniem domów. Gliniane domki zostaną oświetlone świecami, zapłonie ognisko, zagra lokalny zespół. Odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, który jest realizowany od początku projektu. A potem tańce i śpiewy do późnej nocy. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wisełki.

 

Garść praktycznych informacji

Następne spotkanie warsztatowe zaplanowane jest na 28., 29. i 30.07. Wydarzenie finałowe – pod koniec sierpnia, konkretna data pojawi się niebawem. Zajęcia odbywają się w Wiejskim Ośrodku Kultury lub w Domu Dziecka w Wisełce. Projekt koordynuje Ośrodek Kultury Gminy Wolin. Dofinansowanie zostało przyznane ze środków programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia prowadzą animatorki. Pracownia plastyczna i wypał domków w piecu ceramicznym koordynowana jest przez doświadczonego ceramika.

 

Maria Sztark

Animator projektu pn. : „Wisełka na nowo odczytana przez warsztaty artystyczne do refleksji nad wspólnotą”

Wieś ulepiona z gliny. Trwa projekt animacyjny w Wisełce. Reviewed by on . Tworzenie wielkoformatowej, ceramicznej makiety wsi, sesje zdjęciowe, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, plastyczne i nie tylko – to wszystko odbywa się w Tworzenie wielkoformatowej, ceramicznej makiety wsi, sesje zdjęciowe, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, plastyczne i nie tylko – to wszystko odbywa się w Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top