sobota, 2 grudzień 2023, 06:16

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Organy i wiolonczele

Organy i wiolonczele

poniedziałek, 27 lipca 2015, 18:10 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątek, 25 lipca br., wraz z rozpoczęciem siódmego koncertu, 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej minął już swój półmetek.

Piątkowe spotkanie z muzyką w katedrze kamieńskiej, po słowie wstępnym prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, otworzyła część organowa. Po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji festiwalu za kontuarem kamieńskiego „króla instrumentów” zasiadł organista z zagranicy, którym był Hans Fagius ze Szwecji. Dla szwedzkiego wirtuoza był to już drugi występ w Kamieniu. Wcześniej miał okazję zaprezentować kunszt swej gry na naszych barokowych organach w 2012 r. Ten skandynawski organista jest laureatem licznych konkursów organowych, a od 1995 r. członkiem szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzyki. Koncertował niemal na całym świecie mając w swoim repertuarze dzieła wszystkie wielu kompozytorów z Janem Sebastianem Bachem na czele. Podczas piątkowego koncertu Hans Fagius zaprezentował się zgromadzonej w katedrze publiczności, podczas dwóch części organowych, wykonując utwory Dietricha Buxtehudego, Bernarda Pasquini`ego, Felixa Mendelssohna oraz Bacha i Mozarta.

W części kameralnej kamieńska świątynia dwukrotnie rozbrzmiała muzyką w wykonaniu Wyszehradzkiego Kwartetu Wiolonczelowego złożonego z czterech muzyków reprezentujących państwa należące do powołanej w 1991 r. Grupy Wyszehradzkiej pogłębiającej współpracę polsko-czesko-słowacko-węgierską. W skład kwartetu wchodzą: Àdám Jávorkai (Węgry), Petr Nouzovský (Czechy), Csaba Rácz (Słowacja) oraz reprezentujący nasz kraj Tomasz Szczęsny ze Szczecina, koncertmistrz grupy wiolonczel Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej i Baltic Neopolis Orchestra, a także syn, nieżyjącego już niestety od pięciu lat, dra Mikołaja Szczęsnego przez długie lata prowadzącego kamieńskie koncerty oraz aktywnie działającego w Radzie Artystycznej naszego festiwalu.

Swój występ wiolonczeliści rozpoczęli od specjalnie skomponowanego dla swego kwartetu utworu młodego czeskiego twórcy Romana Haasa, na który złożyły się wariacje na temat hymnu słowackiego, Antonina Dworzaka, Fryderyka Chopina i Béli Bartóka. Kamieńska publiczność usłyszała również Chopinowski Mazurek F-dur op. 68 nr 3, Słowackie pieśni ludowe Sz. 70 Bartóka oraz Concert polonaise op. 14 Davida Poppera.

Entuzjastyczne przyjęcie przez licznie zgromadzonych w katedrze słuchaczy zachęciło Wyszehradzki Kwartet Wiolonczelowy do bisowania, które zakończyło siódmy koncert 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Kolejna piątkowa festiwalowa uczta z muzyką, podczas której wystąpią – organistka z Czech Irena Chřibková oraz Trio Instrumentalistów tworzone przez jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków Konstantego Andrzeja Kulkę oraz Andrzeja Gębskiego (II skrzypce) i Andrzeja Wróbla (wiolonczela) – odbędzie się już 31 lipca. Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Organy i wiolonczele Reviewed by on . W piątek, 25 lipca br., wraz z rozpoczęciem siódmego koncertu, 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej minął już swój półmetek. Piątkowe spotk W piątek, 25 lipca br., wraz z rozpoczęciem siódmego koncertu, 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej minął już swój półmetek. Piątkowe spotk Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top