niedziela, 26 czerwiec 2022, 12:39

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Ósmy koncert kamieńskiego Festiwalu Konstanty Andrzej Kulka w Kamieniu Pomorskim

Ósmy koncert kamieńskiego Festiwalu Konstanty Andrzej Kulka w Kamieniu Pomorskim

środa, 05 sierpnia 2015, 07:57 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątek w katedrze kamieńskiej odbył się ósmy koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego romańsko-gotycka świątynia rozbrzmiała muzyką organową. Za kontuarem barokowego „króla instrumentów” zasiadła wirtuozka tego instrumentu z Czech Irena Chřibková organistka i dyrektor Chóru Bazyliki św. Jakuba w Pradze, od 1996 r. kierująca Międzynarodowym Festiwalem Organowym odbywającym się w tym kościele.

W dwóch częściach organowych koncertu licznie zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność wysłuchała utworów Jiři´ego Ignác´a Linka, Leopolda Mozarta (ojca wielkiego Wolfganga Amadeusza), Nicolaus´a Bruhns´a, Aleksandra Guilmant´a oraz Joseph´a Bonnet´a nagradzając ich wykonawczynię burzliwymi oklaskami.

W części kameralnej królowały instrumenty smyczkowe. Swój kunszt muzyczny zaprezentowali bowiem członkowie „Tria Instrumentalistów” w składzie – Konstanty Andrzej Kulka (I skrzypce), Andrzej Gębski (II skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela), którzy wykonali utwory polskiego kompozytora oraz jednego z największych wirtuozów skrzypiec swojej epoki Karola Lipińskiego żyjącego w latach 1790-1861. Dla prof. Kulki, kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich skrzypków, był to kolejny występ na naszym festiwalu. Zadebiutował na nim czterdzieści pięć lat temu, 18 czerwca 1970 r., podczas koncertu inauguracyjnego VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w sali konferencyjnej kamieńskiego ratusza.

Ósmy koncert zakończyła Fantazja na motywach opery „Krakowiacy i górale” Jana Stefaniego op. 33 skomponowana przez Lipińskiego. Występ „Tria Instrumentalistów” z prof. Kulką na czele spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności, która burzliwymi oklaskami zachęciła artystów do ponownego wykonania fragmentu utworu Karola Lipińskiego.

Kolejny koncert w ramach muzycznego lata w Kamieniu Pomorski rozpocznie się tradycyjnie już w ten piątek o godzinie 19.00. Kamieńska katedra wypełni się muzyką klasyczną w wykonaniu Ilony Kubiaczyk-Adler polskiej organistki mieszkającej na stałe w Stanach Zjednoczonych oraz Orkiestry Kameralnej z Prenzlau z solistami-instrumentalistami – Jakubem Rabizo (skrzypce) oraz Stephan´em Rudolph´em (trąbka).

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Ósmy koncert kamieńskiego Festiwalu Konstanty Andrzej Kulka w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W piątek w katedrze kamieńskiej odbył się ósmy koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowi W piątek w katedrze kamieńskiej odbył się ósmy koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top