piątek, 1 grudzień 2023, 00:38

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Koncert finałowy kamieńskiego Festiwalu

Koncert finałowy kamieńskiego Festiwalu

środa, 02 września 2015, 07:59 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątkowy wieczór odbył się ostatni koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Licznie zgromadzona w kamieńskiej katedrze publiczność usłyszała na początku muzykę organową w wykonaniu jej wirtuoza z Krakowa dra hab. Marka Stefańskiego, dla którego był to drugi występ w ramach kamieńskiego festiwalu, na którym zadebiutował w 1998 r. podczas trzydziestej czwartej edycji tej imprezy. Marek Stefański ukończył cztery lata wcześniej Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów świetnie znanego w Kamieniu prof. Joachima Grubicha. Przez jedenaście lat był organistą krakowskiej Bazyliki Mariackiej, a obecnie prowadzi działalność pedagogiczną na macierzystej uczelni. Koncertował niemal na całym świecie. Jest też organizatorem szeregu imprez muzycznych na terenie Małopolski.

W wykonaniu krakowskiego wirtuoza kamieńska publiczność usłyszała utwory Johanna Ludwiga Krebsa, Johanna Gottfrieda Walthera, Jana Sebastiana Bacha i Josefa Gabriela Rheinbergera. Zgodnie z festiwalową tradycją po zakończeniu części organowej organista zszedł do publiczności, która zgotowała mu owacyjne przyjęcie.

W części kameralnej koncertu finałowego tegorocznej edycji festiwalu w transepcie kamieńskiej katedry wystąpił Dziecięcy Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego „DON-DIRI-DON” obchodzący w bieżącym roku swój srebrny jubileusz, założony i do dziś kierowany przez dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej szczecińskiej Akademii Sztuki prof. Dariusza Dyczewskiego. Chórowi towarzyszył istniejący od 2008 r. zespół „Kameraliści Szczecińscy” kierowany przez skrzypaczkę Ewę Pukos. W partiach solowych wystąpiły zaś sopranistki – znana festiwalowej publiczności z poprzedniego koncertu uczestniczka kamieńskich III Ogólnopolskich Warsztatów Wokalnych Aleksandra Wojciechowska i ucząca ją śpiewu Iwona Kowalkowska profesor poznańskiej Akademii Muzycznej oraz mezzosopranistki – Jadwiga Boracka i Wanda Wojciechowska. Chór wraz z „Kameralistami” i solistkami pod batutą prof. Dyczewskiego zaprezentował „Stabat Mater” Giovanni`ego Battisty Pergolesi`ego. Wykonanie tego utworu spotkało się z owacyjnym przyjęciem zgromadzonej w kamieńskiej katedrze publiczności zachęcając artystów do bisowania.

Po zakończeniu części kameralnej głos zabrał przewodniczący festiwalowego Komitetu Organizacyjnego, a zarazem Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryłło. Podziękował on wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej edycji festiwalu oraz niezawodnej publiczności, bez której nie byłoby tej imprezy. Po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego formuły zamykającej 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim przeszedł on do historii. Następna edycja tej najstarszej imprezy muzycznej na Pomorzu Zachodnim już za rok.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Koncert finałowy kamieńskiego Festiwalu Reviewed by on . W piątkowy wieczór odbył się ostatni koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Licznie zgromadzona W piątkowy wieczór odbył się ostatni koncert tegorocznego 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Licznie zgromadzona Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top