poniedziałek, 6 luty 2023, 01:52

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Zrób sobie raj”, czyli spotkanie z Mariuszem Szczygłem

„Zrób sobie raj”, czyli spotkanie z Mariuszem Szczygłem

piątek, 11 września 2015, 15:28 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

10 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą, dziennikarzem i miłośnikiem Czech. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, Dyrektor Biblioteki.

Szczygieł rozpoczął pracę dziennikarza w czasopiśmie „Na przełaj” w wieku 16 lat. Największą popularność przyniosło mu prowadzenie talk show „Na każdy temat”, który emitowany był w telewizji Polsat. Dziennikarz zapraszał do studia niekiedy bardzo kontrowersyjne osoby, dzięki temu w latach 90-tych jako pierwszy przełamywał społeczne tabu. Podczas spotkania przyznał, że nie chciałby wrócić do telewizji, ponieważ jego prawdziwym zamiłowaniem jest reportaż. Mariusz Szczygieł jest indywidualistą, dlatego lubi brać odpowiedzialność za to, co robi, a w telewizji nie miał takiej możliwości.

Dziennikarz opowiadał o Czechach jako narodzie, który potrafi śmiać się ze wszystkiego i ma bardzo duży dystans do siebie. Czesi starają się żyć pokojowo ze wszystkimi, jednak nie wszystkich postrzegają pozytywnie. Polak uznawany jest przez nich za dusigrosza i handlarza, którego można spotkać wszędzie.

Mariusz Szczygieł prowadzi Szkołę Reportażu, gdzie umiejętność obserwacji, pisanie i dobry kontakt z ludźmi jest podstawą. Jego mentorkami w tej sztuce są Hanna Krall i Małgorzata Szejnert. Zapytany czy zechciałby napisać książki o Polakach, przyznał, że nie byłby obiektywny.

Napisał kilka książek o Czechach takich jak „Zrób sobie raj” czy „Láska Nebeská”. W cyklu reportaży „Gottland” opisał losy niektórych Czechów, m.in. Egona Bondyego, czeską Bridget Jones – Halinę Pawlowską, Lidię Baarovą czy rodzinę Batów.

Dziennikarz opowiedział o czeskim artyście Davidzie Černým, który tworzy kontrowersyjne rzeźby odwołujące się do historii i współczesnego życia Czech. Podczas spotkania czytelnicy zostali zabrani w wirtualny spacer śladem niektórych dzieł Černego.

W nawiązaniu do Czech Mariusz Szczygieł otrzymał w prezencie od bibliotekarzy Hihlika wykonanego przez międzyzdrojskie dzieci podczas „Warszatatów skarpetkowych” w bibliotece. Hihlik jest postacią z czeskiej książki dla dzieci pt. „Niedoparki” Pavela Šruta.

Na zakończenie spotkania można było zrobić sobie zdjęcie z gościem spotkania, a także zdobyć autograf .

Bibliotekarze

 

„Zrób sobie raj”, czyli spotkanie z Mariuszem Szczygłem Reviewed by on . 10 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą, dziennikarzem i miłośnik 10 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą, dziennikarzem i miłośnik Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top