sobota, 2 grudzień 2023, 06:57

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamień Pomorski najbardziej zadłużonym miastem powiatowym.
Kamień Pomorski najbardziej zadłużonym miastem powiatowym.

Kamień Pomorski najbardziej zadłużonym miastem powiatowym.

czwartek, 24 września 2015, 13:04 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, gospodarka, polityka, społeczeństwo

Jak już zapewne większość z was wie lub dowiedziało się z innych źródeł nasze miasteczko jest najbardziej zadłużonym miastem powiatowym w kraju.

Czego my tak właściwie oczekiwaliśmy? Realizacja wszystkich wielkich inwestycji tylko „pogrążała” nas w długach, miejsc pracy i dochodów tych inwestycji nie widać do tej pory, a realizacja budowy dróg rozpoczęta w tym sezonie była dobrą przykrywką i idealnym momentem do tego aby zamknąć ludziom usta gdy wyjdzie w jakim tak na prawdę szambie się znajdujemy. Wynik naszego zadłużenia dla niektórych osób był znany już wcześniej więc trzeba było choć troszkę z tego wybrnąć. Wszyscy nagle są wielce zdziwieni  i nie mają pojęcia jak mogło do  tego dojść, a przepraszam te same osoby zasiadały w radzie poprzedniej kadencji i nie dostrzegały problemu? Również mieli dostęp do stanu finansowego gminy i już wcześniej mogli spróbować coś na to poradzić. No cóż, puki było dobrze i cicho to nikt nie szukał ratunku. Nam, zwykłym mieszkańcom można tylko pogdybać, bo przecież nic nie poradzimy  a o inwestycjach decydują osoby na tzw. „stołkach”.

Dlaczego takie małe miasteczko jak nasze aż tak bardzo nie daje sobie rady ? Czy to na prawdę jest aż tak wielka sprawa? Inne miasta w KRAJU – przypominając, że to nie jest tylko zadłużenie chociażby wojewódzkie, lecz PIERWSZE miejsce w całym kraju  – dają sobie radę i  mieszkańcy tych miast nie muszą się wstydzić tego co się w nich wyprawia… Nie wiem jaka jest opinia emerytów, rencistów i ew. kuracjuszy w naszym mieście na ten temat ale momentami wstyd się przyznać do tego, że się tu mieszka bo pierwsze pytanie jakie się słyszy brzmi ” Co Ty tam jeszcze robisz? Przecież to miasto umarło, tam nie ma przyszłości.” I co w takiej sytuacji ? Kochamy to miasto, są tu nasze domy, rodziny, piękne miejsca (zaniedbane, ale piękne) przykładem może być chociażby dzika plaża o którą nikt już się nie troszczy (bo po co) choć pamiętam, że za czasów dzieciństwa pół miasta chodziło się tam kąpać i robić rodzinne pikniki -więc się da. Głaz królewski, którym tak się szczycimy jest dookoła zarośnięty, tablica informacyjna nieaktualna, a ławka zrobiona z kłody również już nie nadaje się do użytku, barierki straszą odpryskującą farbą a dziury na drodze również można by było zasypać bo nawet rowerem nieprzyjemnie jechać…  Brama Wolińska z Basztą też nie jest w dobrym stanie. samo przejście bramą straszy tubylców, turystów i wszystkich odwiedzających, dlaczego? Cegły ze ścian bez powodu nie spadły, klimatyzacja zamontowana na zabytkowym murze z której woda wypłukuje fugę i niszczy cegły bardzo im w tym pomogła, uwagę również przykuwa wygląd sufitu pokrytego materiałami budowlanymi – do tej pory nie wykończonego, który doskonale służy ptakom do budowy swoich gniazd. Nasze władze zamiast zainwestować mniejsze zdecydowanie pieniądze na chociażby oczyszczenie niektórych terenów robią wielkie inwestycje na które nas nie stać i jeszcze bardziej wpadają w długi. Marina w Kamieniu Pomorskim pochłonęła kolosalną ilość funduszy i tak na dobrą sprawę dopiero teraz zaczyna powoli wychodzić z zadłużeń ( w zeszłym roku zadłużenie wynosiło 148 tysięcy natomiast na dzień dzisiejszy jest to można powiedzieć już tylko 66 tysięcy jak twierdzi prezes Mariny Marek Świderski) bardzo prawdopodobne jest że w 2016 roku zacznie zarabiać.

Kamieńska młodzież już w tym momencie w większości jest poza granicami kraju na tzw. „zmywaku” i gwarancją jest, że szybko tutaj nie wróci ale za to coraz więcej osób wyjeżdża bo jest to najzwyczajniej w świecie miasto bez perspektyw. Nasz lokalny rynek i rzemiosło jest na pozycji upadłej, gmina zamiast pomagać przedsiębiorcom lokalnym bardzo często korzysta z usług firm z poza naszego regionu.  Nie dość, że nie ma miejsc pracy dla młodzieży,  nie ma miejsc rozrywki dla nikogo oprócz kuracjuszy, jesteśmy zadłużeni to jeszcze w dodatku na ten moment interesuje się naszym miastem NIK (Najwyższa Izba Kontroli) ponieważ środki zaczerpnięte przez nasze miasto nie trafiały tam gdzie powinny. Nie sądzicie, że w ostatnim czasie trochę za dużo o nas negatywnych materiałów w mediach w całym kraju? Co miesiąc mamy nową aferę i właśnie po tym jesteśmy teraz rozpoznawalni, może najwyższa pora z tym skończyć. Jeszcze parę lat temu gdy zaczepił nas turysta z zapytaniem o drogę słyszało się jak jest u nas pięknie, że są tu wspaniali ludzie, wspaniałe miejsca a teraz nawet turyści którzy przyjeżdżają tutaj ( poniżej 50 roku życia, nie mówię o większości kuracjuszy) narzekają, że nie ma tu co robić i gdzie wyjść bo jedyną rozrywką są wieczorki taneczne dla kuracjuszy w smażalniach ryb (oby właściciele nie zrezygnowali z organizacji, bo dopiero będzie klapa). Pytają o jakiekolwiek puby, dyskoteki, kino uciekają na wybrzeże bo się najzwyczajniej nudzą a gdy pytają co my „młodzi” robimy tutaj w wolnym czasie to brakuje nam języka i nie mamy pojęcia co odpowiedzieć, bo tak na dobrą sprawę chciało by się powiedzieć: „Chodzimy na imprezy lokalne, do pubów, zawsze jest gdzie się zabawić” a na usta samo ciśnie się „Nic, bo oprócz przebywania na Marinie i korzystania z ofert Kadeku możemy zaszyć się w  domach”. To, że jest w Kamieniu kilka osób, które interesują się tym co dzieje się z młodymi i starają się organizować różne wydarzenia wynika tylko z ich inicjatywy (jesteśmy bardzo wdzięczni) tylko gdyby te osoby nagle wyjechały lub nie były zdolne do tego aby nadal to kontynuować to nikt kompletnie by się tym nie zainteresował i wszystko by padło. Oni sami nie są w stanie wiele zdziałać jeżeli reszta władzy im w tym nie pomaga.

Jak tak dalej pójdzie, wszyscy młodzi wyjadą a długi będą nadal coraz większe i nie będzie komu ich spłacać 😉

 

 Weronika Szechlicka

Kamień Pomorski najbardziej zadłużonym miastem powiatowym. Reviewed by on . Jak już zapewne większość z was wie lub dowiedziało się z innych źródeł nasze miasteczko jest najbardziej zadłużonym miastem powiatowym w kraju. Czego my tak wł Jak już zapewne większość z was wie lub dowiedziało się z innych źródeł nasze miasteczko jest najbardziej zadłużonym miastem powiatowym w kraju. Czego my tak wł Rating: 0

Komentarze (1)

  • Gość

    co slychac w tym smutnym jak p*** miescie…

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top