niedziela, 22 maj 2022, 22:00

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”
„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”

„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”

wtorek, 06 października 2015, 16:02 Kategoria: Gmina Międzyzdroje

5 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach XXXIV Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej w Międzyzdrojach. W wieczorze poetyckim wzięła również udział Aleksandra Petrusewicz, poetka i fraszkopisarka, która pełniła rolę współgospodarza spotkania. Barbara Dominiczak jest mieszkanką Szczecina od wielu lat, pochodzi jednak z ziemi kieleckiej. Uczyła młodzież języka polskiego w szczecińskich szkołach ogólnokształcących. Jest autorką wierszy o marynistyce, holokauście, wywózki na wschód, sprawie katyńskiej, a także o Powstaniu Warszawskim, którym zainteresował ją uczestnik Powstania, Zbigniew Piasecki, pseudonim „Czekolada”.

Podczas spotkania czytano poezję Pani Barbary z tomiku „Groza i bezradność” ukazująca los Polaków wywożonych na Sybir oraz z tomiku „63 Dni Powstania Warszawskiego Wiersze o Powstaniu. Empatią Pisane” przedstawiająca losy młodych ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Wiersze były czytane przez uczennice międzyzdrojskiego Gimnazjum nr 1, Emilię Deptułę, Karolinę Przybylską, Malwinę Koniuto, Julię Strugałę, Katarzynę Michalską i Aleksandrę Rębek. Zbigniew Piasecki opowiedział o swoich przeżyciach z Powstania Warszawskiego oraz skąd się wziął jego pseudonim „Czekolada”. Natomiast Danuta Szyksznian-Ossowska, która była naszym gościem podczas zeszłorocznego Zjazdu Żołnierzy Kresowych AK, wspominała udział w Powstaniu Wileńskim oraz ludobójstwie w Ponarach, w którym życie straciło wielu jej przyjaciół.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, turyści, goście zjazdu AK, a także Harcerze z 34 Hufca im. Orląt Lwowskich oraz 44 Gromady Zuchowej ZHP w Międzyzdrojach. Wieczór został przygotowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Koło nr 19 w Międzyzdrojach, Dyskusyjny Klub Książki w Międzyzdrojach oraz bibliotekarzy. Po spotkaniu można było nabyć tomiki wierszy Barbary Teresy Dominiczak. Wspólnie spędzony czas na wspomnieniach i pamięci czasów ciemiężenia oraz wojny ze znamienitymi gośćmi zakończył się zaproszeniem na kolejne spotkania pielęgnujące pamięć tamtych dni.

Bibliotekarze

„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie” Reviewed by on . 5 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach 5 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top