wtorek, 6 czerwiec 2023, 12:34

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Oko w oko ze zwierzakiem” czyli niesamowite opowieści Renaty Piątkowskiej
„Oko w oko ze zwierzakiem” czyli niesamowite opowieści Renaty   Piątkowskiej

„Oko w oko ze zwierzakiem” czyli niesamowite opowieści Renaty Piątkowskiej

czwartek, 08 października 2015, 11:25 Kategoria: Gmina Międzyzdroje

7 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, pisarką dla dzieci takich książek jak: „Oko w oko ze zwierzakiem”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „Mądra głowa zna przysłowia” czy „ Która to Malala?”. Autorka ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. „Wieloryb”, jak również II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren za książkę „Na wszystko jest sposób”. Oprócz pisania Renata Piątkowska interesuje się malarstwem i uwielbia jeździć konno. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach, ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Wapnicy oraz dzieci z Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach, które przyjechały na kolonię z Rudzińca koło Gliwic. Podczas spotkania autorce towarzyszyła Malwina Kożurno, lektorka, która czytała dzieciom fragmenty książek Renaty Piątkowskiej. Pierwsza część spotkania nosiła tytuł „Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej”. Dzieci mogły dowiedzieć się, że wszystkie opowiadania o zwierzętach, które napisała Renata Piątkowska, wydarzyły się naprawdę. Autorka przytoczyła historię ciężko pracujących koni w kopalniach, które całe swoje życie spędzały w ciemnościach. Po wyciągnięciu ich na zewnątrz nie potrafiły skubać trawy, galopować i traciły wzrok.

Pisarka opowiedziała wzruszającą historię o kotce Wierusi, która żyła na okręcie wojennym i łapała myszy. Kiedy jednak okręt ostrzelano i na jego pokład zaczynała wlewać się woda, kotka musiała ratować swoje małe kocięta. Wpadła na pomysł, że powkłada każdego kotka do osobnej miski. W ten sposób małe koty dryfując na wodzie były bezpieczne, a ich mama wspięła się na rury pod sam sufit i obserwowała całą sytuację. Niesamowita była również opowieść o gołębiu imieniem Cher Ami, który podczas wojny przenosił wiadomości. W trakcie jednej z takich akcji ptak został postrzelony w nóżkę, którą niestety stracił. Pomimo tego ostatkiem sił zdołał dostarczyć wiadomość do bazy wojskowej. Dzięki jego odwadze zostało uratowanych ponad dwieście osób. Autorka przestrzegła dzieci przed złymi zachowaniami w stosunku do zwierząt. Chciała w młodych czytelnikach wzbudzić empatię, aby każde dziecko choćby raz pomyślało o dobrym uczynku dla swojego pupila i nie tylko.

Podczas drugiej części spotkania pt. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci”, wszyscy mogli pośmiać się z zabawnych historii, jakie przeczytała Malwina Kożurno. Autorka stwierdziła, że nie łatwo jest sprawić, aby dzieci sięgały po książki. Dlatego, aby młody czytelnik zainteresował się książką, musi ona zawierać zabawne fragmenty i efektowne zwroty wydarzeń. Pisarka próbowała uzmysłowić dzieciom, że ważne jest poznawanie nowych i dobrze już znanych zwyczajów. W tym celu Renata Piątkowska napisała książkę pt. „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, gdzie objaśnia dobrze znane wszystkim obrzędy.

Niespodzianką po każdej części był tort w kształcie książki, który był wielkim zaskoczeniem dla przybyłych gości. Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupienia książki autorstwa Renaty Piątkowskiej, zdobyć autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, który sfinansował spotkanie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r.

Bibliotekarze

„Oko w oko ze zwierzakiem” czyli niesamowite opowieści Renaty Piątkowskiej Reviewed by on . 7 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, pisarką dla dzieci takich książek jak: „Oko 7 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, pisarką dla dzieci takich książek jak: „Oko Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top